کدخبر: ۱۰۲۴۲۴ لینک کوتاه

معاون اول رئیس جمهور:

توسعه فناوری اطلاعات بخشی از دغدغه اشتغال را برطرف می کند

معاون اول رئیس جمهور گفت: بازارهای جدیدی در کشور در بخش فناوری اطلاعات در حال شکل گیری است و انتظار می رود با توسعه این قسمت ها، بخشی مهمی از دغدغه اشتغال افراد تحصیل کرده جامعه برطرف شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، اسحاق جهانگیری عصر دیروز (سه شنبه) در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات اظهار داشت: طرح شبکه ملی اطلاعات و توسعه فناوری اطلاعات اتفاق مهمی است که می تواند هم در بخش فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و هم در بخش اقتصادی کشور تحولات بزرگی ایجاد کند.
 
معاون اول رئیس جمهور افزود: با توانمندی و ظرفیت فراوانی که در نیروهای دانشگاهی کشور وجود دارد و با برنامه ریزی و سرمایه گذاریهایی که قرار است در بخش فناوری اطلاعات انجام شود، انتظار می رود دستگاه های اجرایی در خصوص برنامه ها و چشم اندازهای موجود در بخش فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات به یک دیدگاه و رویکرد مشترک دست پیدا کرده و بطور هماهنگ در این زمینه تلاش کنند.
 
جهانگیری همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه کریدورهای علمی و فناوری در کشور، خواستار تشکیل جلسه ای کارشناسی متشکل از بخشهای مربوطه برای بررسی راهکارهای توسعه کریدورهای علمی و فناوری و ارائه گزارش آن در جلسات آتی این شورا شد.
 
در این جلسه که معاونین برنامه ریزی و نظارت راهبردی و علمی و فناوری رئیس جمهور، وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشاور فرهنگی رییس جمهور نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گزارشی از پیشرفت طرح شبکه ملی اطلاعات، چالشهای پیش رو و الزامات این طرح ارایه کرد.
 
پیشنهاداتی نیز در این نشست به منظور تامین محیط تعامل پذیری و بهره مندی از خدمات پایه و مورد نیاز دولت الکترونیک مطرح شد که پس از بحث و بررسی و ارائه دیدگاههای مختلف، تکالیفی برای دستگاههای اجرایی تعیین گردید.
 
در این نشست همچنین گزارشی از کریدورهای علم و فناوری کشور و ضرورت توسعه این کریدورها ارایه شد.
 
کریدورهای علم و فناوری را ترکیب منسجمی از دانشگاه ها، پارکهای فناوری، مراکز تحقیقی و پژوهشی، شرکتهای با فناوری برتر، سرمایه های مخاطره پذیر، امکانات و زیرساختهای فیزیکی و نهادی و سرمایه انسانی می دانند که در یک محدوده خاص جغرافیایی با یک مدیریت متمرکز و ساختار حقوقی خاص با اتصال با یک بازار مصرف، محصولات و خدمات دانش محور را تولید می کنند.