کدخبر: ۱۰۲۴۳۲ لینک کوتاه

بسیج نهاد ها برای خانه سازی در روستا ها

علاوه بر معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم بر لزوم ایجاد صندوق پس انداز مسکن روستایی و وام های مسکن روستایی تاکید کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز، چند روزی است دولت به فکر مسکن روستایی و تامین وام‌های نوسازی و بهسازی این واحد‌ها افتاده است.

به نظر می‌رسد اگر دولت همین روند را پیش‌گیرد و توجه به روستا‌ها و مساکن روستایی را بیشتر کند، روستا‌ها جان تازه بگیرند و شرایط ساخت و ساز واحدهای مسکونی در این مناطق بهبود یابد.

در حالی که چند روز گذشته معاون اول رئیس جمهور بر اهمیت بهسازی مسکن روستایی به عنوان یکی از اولویت‌ها و ضرورت حل مشکلات پیش روی این طرح تاکید کرد، وزیر اه و شهرسازی هم به موضوع ایجاد صندوق پس‌انداز مسکن روستایی اشاره کرده است.

به گفته او، همواره این اندیشه در دولت‌ها بوده  اما این موضوع تا جایی پیش رفته و بعد از آن، متوقف شده است.

بر این اساس اسحاق جهانگیری در اوایل هفته اخیر بر ضرورت رسیدگی به وضعیت مالی مسکن روستایی اشاره و از این موضوع به عنوان یک اولویت در دستور کار بخش‌های مرتبط یاد و تاکید کرد که راهکارهای حل مسائل و موانع آن پیدا شود.

وی با اشاره به گزارش‌های ارایه شده در خصوص مشکلات پیش روی بهسازی مسکن روستایی همچون میزان تسهیلات و ضمانت لازم برای بازپرداخت اقساط این تسهیلات، خواستار تشکیل جلسه‌ای با حضور نمایندگان بانک مرکزی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم برای بررسی این مسائل و ارایه راهکارهای مناسب در جهت حل این مشکلات شده بود.

در آخرین روز کاری هفته نیز متولی مسکن کشور  بر ضرورت رسیدگی به وام‌های مسکن روستایی اشاره کرد. عباس آخوندی در این باره گفته است: با توجه به چشم انداز اعطای تسهیلات از سوی بانک‌ها باید به ایجاد صندوق‌هایی فکر کرد. چرا که دولت‌ها در زمان پولداری خود رفتاری می‌کنند که پس از آن نمی‌توان انتظار بازگشت به رویه عادی در شرایط بی‌پولی را داشت. چنین روندی باعث تندروی و کُندروی‌های شدید در ساخت واحدهای مسکونی روستایی می‌شود.

در همین میان رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در آخرین جلسه شورای هماهنگی مسکن بر کسری  ۶۰۰ هزار واحد مسکن روستایی اشاره کرد.

وی گفته است که طبق برنامه بهسازی یک میلیون و ۹۵۷ هزار واحد مسکونی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده بود و همچنین تاکنون برای یک میلیون و ۶۲۱ هزار واحد عقد قرارداد شده و از این تعداد ساخت یک میلیون و ۴۱۵ هزار واحد به اتمام رسیده است.

این در حالی است که از سال ۸۴ تاکنون بازسازی بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیز توسط این نهاد انجام شده است.