کدخبر: ۱۰۲۴۶۳ لینک کوتاه

نقد نظام آموزشی کشاورزی در گفت وگو با علی آهون منش:

عقب ماندگی ۳۵ ساله در کشاورزی

معاون اسبق تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی نسبت به نظام آموزشی در بخش کشاورزی انتقاداتی را مطرح کرد.

علی آهون‌منش در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص وضعیت نامطلوب آموزش در بخش کشاورزی گفت: آموزش‌هایی که ما در دانشگاه‌های کشاورزی خود به دانشجویان می‌دهیم از حدود 35 سال به این طرف تغییر نکرده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون کشور با 180 هزار نفر فارغ‌التحصیل کشاورزی بیکار روبرو است، افزود: دانشجویان ما فقط دانش لازم را برای اجرای امور زیربناهایی در بخش کشاورزی یاد می‌گیرند و کارآفرین نمی‌شوند.

وی با تاکید براینکه آموزش روتین و سنتی در دانشگاه‌های کشور، مانع کارآفرین شدن دانشجویان کشاورزی می‌شود، گفت:ما می‌توانیم از 180 هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی بیکار در جریان توسعه بخشی استفاده کنیم؛ البته مشروط به اینکه پس از پایان دوره تحصیلی خود به روستا بروند و دوره‌های لازم را برای کار عملی در روستا ببینند. مثلا شش ماه دوره کارآموزی ببینند.

از نگاه معاون اسبق تحقیقات و آموزش وزارت جهادکشاورزی، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کشاورزی باید موظف شوند، دوره‌های عملی کار در روستاها را ببینند، همان‌طور که دانشجویان پزشکی پس از دوره تحصیلی در بیمارستان و درمانگاه کار می‌کنند.

وی افزود: خوشبختانه درحال حاضر سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‌تواند این وظیفه را به عهده بگیرد. در واقع این سازمان می‌تواند به دانشجویان کشاورزی آموزش‌های لازم را با استقرار در روستاها بدهد.

وی با اشاره به نبود وابستگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی به دولت و NGO بودن آن، افزود: اگر ما این وظیفه را به این سازمان بدهیم، قطعا بخشی از مشکلات برطرف می‌شود. از سوی دیگر دولت به جای اینکه میلیاردها تومان یارانه مستقیم به بخش کشاورزی بدهد، این یارانه را غیرمستقیم در بخش آموزش و ترویج کشاورزان و کشاورززادگان بدهد که تاثیر مستقیمی بر توسعه بخشی می‌گذارد.