کدخبر: ۱۰۲۴۷۴ لینک کوتاه

درخواست افزایش بودجه آژانس برای نظارت بر برنامه اتمی ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران تا چهار ماه دیگر به یک میلیون یورو بودجه بیشتر نیاز دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز؛ بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند که درپی تمدید چهارماهه توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی به یک میلیون یورو بودجه بیشتر برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای تهران نیاز دارند. این درخواست در 24 جولای به اعضای آژانس ارائه شده است.

در این بیانیه آمده است: "ادامه فعالیت‌ها نیازمند منابع مالی بیشتر برای آژانس است. با فرض اینکه تمام اعضا با اختصاص تمام مبالغ هزینه نشده برای این موضوع موافقت کنند، به یک میلیون یورو دیگر نیاز است."

آژانس بین‌الملی انرژی هسته‌ای درپی توافق 6 ماهه میان ایران و غرب با حجم زیادی از کار مواجه شد که با تمدید این توافق تا 24 نوامبر (سوم آذرماه) این حجم از کار بیش از پیش افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یوکیا آمانو در ماه ژانویه اعلام کرد که این سازمان تعداد پرسنلی را که به فعالیت بر روی برنامه هسته‌ای ایران دارند، تقریبا دوبرابر کرده است. وی درخواست 5.5 میلیون یورو بودجه اضافی کرد که دیپلمات‌ها در ادامه اعلام کردند این مبلغ بدون مشکل خاصی تامین شده است.

در نامه‌ای جدید آژانس درخواستی از 7 کشور مبنی بر ادامه نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران دریافت کرد که برخی از آنها شامل نظارت بر تعهد ایران به تبدیل مقادیری از اکسید اورانیوم با غنای بالا به سوخت هسته‌ای در راکتور تحقیقاتی تهران بود.