کدخبر: ۱۰۲۴۹۷ لینک کوتاه

همزمان با خشک شدن سدهای خراسان برگزار شد؛

جلسه اضطراری برای بحران بی آبی

در حالی که آژیر بی آبی در شمال شرقی ایران نواخته شده، جلسه شورای عالی آب تشکیل و در آن در مورد اصلاح تعرفه های آب، صحبت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مسئله کمبود آب مورد نیاز برای تابستان و پیشخور کردن آب پاییز از هفته‌های قبل به یک نگرانی‌ عمومی تبدیل شده است؛ تا جایی که برخی گمانه‌زنی‌ها نشان از احتمال جیره‌بندی آب در تابستان داشت.

در همین میان، هشدار کم‌آبی در 11 استان داده شد و همزمان مسئله کمبود منابع آبی مورد نیاز مطرح شد. در همان زمان، رئیس دولت یازدهم عنوان کرد که با هرگونه جیره‌بندی آب در تابستان مخالف است. با این حال، هشدار نسبت به مصرف و درخواست صرفه‌جویی 20 درصدی آب، بارها از سوی وزارت نیرو اعلام شد.

این کم‌آبی تنها مربوط به استان‌های غیر تهران نبود، چرا که تهران نیز طبق اعلام مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، با بحران کم‌آبی مواجه است.

خسرو ارتقایی در این رابطه عنوان کرده است که میزان ورودی آب سدهای تهران در بحرانی‌ترین شرایط ۴۶ سال گذشته قرار دارد. طبق گفته‌ی وی، وضعیت تهران امسال در مقایسه با سال ۸۰ که سال کم‌آبی بود هم بدتر شده است.

در همین حال، این بی‌آبی به استان‌های شمالی رسیده؛ تا جایی که آژیر بی‌آبی در خراسان شمالی نواخته شده است. بر این اساس، پنج سد خراسان شمالی، خشک شده است.

کاظم طاهریان، مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی هم در این رابطه عنوان کرده است که حجم آب و رسوب باقی مانده در مخزن سد اسفراین نیز کمتر از هفت میلیون متر مکعب است که این رقم تقریبا به نیمه حجم ضروری برای ایمنی پایداری سازه سد کاهش یافته و 4.5 میلیون متر مکعب آن رسوب است.

به گفته وی، برداشت آب از این سد برای مصارف شرب و کشاورزی به مجموع روزانه 460 لیتر بر ثانیه ادامه دارد و تا پایان هفته جاری مخزن این سد نیز خشک خواهد شد.

همزمان، شورای عالی آب نیز تشکیل جلسه داده تا علاوه بر صحبت در خصوص اصلاح تعرفه‌های آب، وضعیت آب شرب استان‌های مختلف بررسی و راهکارهای تامین پایدار آن ارائه شود.

در این نشست که به ریاست اسحق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، پیشنهاداتی به منظور تامین آب شرب پایدار مناطق جمعیتی کشور ارایه شد که اصلاح تعرفه‌های آب شرب شهری و روستایی، تخصیص به موقع و متناسب منابع مالی، فعال‌سازی شورای حفاظت از منابع آب در استان‌ها و تهیه و توزیع وسایل و تجهیزات کاهنده مصرف آب از جمله این پیشنهادات بود.