کدخبر: ۱۰۲۵۰۸ لینک کوتاه

تخلف دیگر دولت سابق رونمایی شد

بازنشستگی سفارشی نیم میلیون نفر

جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با اشاره به استخدام بی ضابطه ۴۰۰ هزار نفر در دولت سابق عنوان کرد که برای استخدام های جدید، به اجبار ۴۸۰ هزار نفر با ارفاق بازنشسته زودرس یا پیش از موعد شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، پس از اینکه برخی مقامات دولت یازدهم از استخدام‌های بی‌ضابطه در دولت سابق پرده برداشته بودند این بار جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه‌انسانی رئیس‌جمهور از بازنشستگی‌هایی سخن گفته که به واسطه استخدام‌های جدید، در دولت سابق انجام شد. به گفته محمود عسکری‌آزاد به واسطه آن استخدام‌های بی‌ضابطه در دولت سابق، 480 هزار نفر با ارفاق بازنشسته شدند.

محمود عسکری‌آزاد در گفت‌وگویی با تجارت‌فردا قبل از تشریح این بازنشستگی‌های با ارفاق، درباره استخدام‌های بی‌ضابطه در دولت سابق عنوان کرد: طبق برآوردها و اطلاعات و آماری که از دستگاه‌ها گرفته بودیم بیش از 500 هزار نفر در دولت گذشته استخدام شدند. با اطلاعاتی که بعدها از بخش‌های مختلف به دست آوردیم به این نتیجه رسیدیم که بیش از 650 هزار نفر در طول هشت سال گذشته نیرو استخدام کردیم. البته برخی استخدام‌ها به خاطر خروج از خدمت برخی از کارکنان دولت صورت گرفته اما بخش زیادی خارج از ضوابط اولیه به وقوع پیوسته است.

وی ادامه داد: برآوردهای ما نشان می‌دهد که از این 650 هزار نفری که استخدام شده‌اند بیش از 400 هزار نفر آنها بدون امتحان استخدام و آگهی و فضای رقابتی به خدمت دولت درآمده‌اند و خیلی از اینها حتی شرایط ظاهری مدارک تحصیلی هم ندارند. مثلا اگر در شغلی لیسانس مورد نیاز بوده فردی دیپلمه را استخدام کرده‌اند. از این فجیع‌تر اینکه افرادی با مدرک سیکل و حتی بی‌سواد به استخدام دولت درآمده‌اند.

بی‌سوادهایی که معاون شدند
جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه‌انسانی رئیس‌جمهور در مورد نوع کارهای این افراد اظهار کرد: ظاهرش این است که در کارهای خدماتی استخدام شده‌اند ولی این افراد چون کارمند دولت می‌شوند اگر امروز در قسمت خدمات مشغول کارند فردا به بخش اداری می‌روند و بعد از مدتی به کارشناسی و حتی بالاتر ارتقا می‌یابند. ولی استعداد آن فرد و سطح توانمندی‌اش در حدی بوده است که قبل از ورود به دولت نتوانسته دیپلم یا لیسانس بگیرد، در یک شرکت خدماتی کار می‌کرد یا به امور پذیرایی و باغبانی شرکتی مشغول بوده است.

وی یادآور شد: بعضی از اینها تا حد معاون مدیر کل نیز در دولت قبل ارتقا پیدا کردند. این یک معضل خیلی جدی است که دستگاه‌ها را به شدت دچار مشکل می‌کند. به هر حال استخدام‌شدگان هم برایشان یک منفعتی ایجاد شده، نمی‌خواهند این منفعت را از دست بدهند و به راحتی نمی‌توان دولت را از این وضع خارج کرد. این مشکل به نظر من تا حداقل 30 سال دیگر کم‌وبیش همراه دولت است.

جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه‌انسانی رئیس‌جمهور یادآور شد: حجم زیادی نامه داریم که در آن خواسته شده افراد مختلف را استخدام کنند. همین الان صدها زونکن از این دست نامه‌ها وجود دارد. این نامه‌ها بیشتر از دفتر رئیس‌جمهور بوده است. مثلاً نوشته‌اند آقای ایکس به همراه خواهرشان می‌آیند، آنها را استخدام کنید. شاید در پشت این استخدام‌ها مسائلی بوده است اما من برداشتم این نیست که استخدام‌ها خیلی سیاسی بوده است. از نظر جنسی هم حساسیتی روی استخدام‌ها نبوده و مهم‌ترین مساله کیفیت پایین این نیروها و سطح سوادشان بوده است.

بازنشستگی‌های سفارشی
عسکری‌آزاد در ادامه این گفت‌وگو به ارتباط این استخدام‌ها با بازنشستگی‌های پیش از موعد در دورانی از فعالیت دولت‌های نهم و دهم اشاره و عنوان کرد: برای اینکه ما بتوانیم استخدام‌های جدید به عمل آوریم مجبور شدیم یکسری را بازنشسته کنیم تا افراد جدید بتوانند جای آنها بیایند. برای این کار بازنشستگی زودرس یا پیش از موعد را تعریف کردند. مثلاً فردی که 25 سال سابقه داشت ، پنج سال به او ارفاق کردند و او هم انگیزه پیدا کرد و بازنشستگی را پذیرفت. پرستار یا معلمی را که 20 سال سابقه کار داشت تشویق به بازنشستگی کرده‌ایم. تعداد اینها را هم داریم، کلاً حدود 480 هزار نفر فقط در این هشت سال بازنشسته شده‌اند.

وی در مورد تاثیر این موضوع نیز گفت: صندوق بازنشستگی به شدت لطمه خورده است. صندوق بازنشستگی کشوری که برای کارمندهای دولت است در سال 1392 معادل 76 درصد منابعش از محل کمک دولت تامین‌ شده است. امسال هم 80 درصد منابعش از منابع دولت تامین می‌شود. با این وضعیت حقوق همه کسانی را که شاغل هستند به بازنشسته‌ها می‌دهند.

عسکری‌آزاد به مشکلات پیش‌آمده در صندوق بازنشستگی لشکری نیز اشاره کرد و متذکر شد: ما حساب کردیم اگر جلو این روندها را نگیریم پایان دولت بعدی 60 هزار میلیارد تومان باید به این دو صندوق به قیمت امروز کمک کنیم که نزدیک 30 درصد بودجه کشور می‌شود.