کدخبر: ۱۰۲۵۴۳ لینک کوتاه

مشاور امنیت ملی آمریکا مطرح کرد

پیشرفت های معنادار در مذاکرات هسته ای

مشاور امنیت ملی آمریکا در همایش رهبران سازمان های یهودی گفت: پیشرفت های معناداری در موضوعات کلیدی مرتبط با برنامه هسته ای ایران صورت گرفته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی کاخ سفید، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در همایش رهبران یهودی که در واشنگتن برگزار شد درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اظهار نظر کرد.

رایس در خلال این نشست که با حضور برخی مقامات آمریکایی، نمایندگان کنگره و سران سازمان‌های مهم صهیونیستی برگزار شد گفت: «ما با رهبری اوباما فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بی‌‌سابقه‌ای به ایران وارد کرده‌ایم.»

رایس با ادعای اینکه واشنگتن ایران را به پای میز مذاکره آورده و با آن توافق هسته‌ای امضا کرده است، گفت: این توافقنامه برای اولین بار طی دهه گذشته برنامه هسته‌ای ایران را به عقب رانده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این مقام کاخ سفید سپس به وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران پرداخت و گفت دو طرف «پیشرفت‌های معناداری در برخی موضوعات کلیدی» داشته‌اند، اما در برخی موضوعات دیگر اختلاف نظر دارند.

رایس تصریح کرد کشورهای 1+5 بر همین اساس تصمیم به تمدید مهلت مذاکرات تا تاریخ 24 نوامبر (سوم آذرماه) گرفته‌اند.

رایس خاطرنشان کرد: «هدف ما روشن است: دست‌یابی به توافقی جامع و قابل راستی‌آزمایی که می‌تواند به جهان اطمینان خاطر بدهد ایران به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت.»

رایس تأکید کرد: «بگذارید دو موضوع را به صراحت بگویم؛ اول اینکه ما تحت هیچ شرایطی توافق هسته‌ای بد با ایران را نمی‌پذیریم، حتی اگر این به معنای عدم دست‌‌یابی به توافق باشد. و دوم اینکه ما هر کاری که لازم باشد را برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای انجام خواهیم داد.