کدخبر: ۱۰۲۸۹۰ لینک کوتاه

باوند در گفت وگو با اقتصادنیوز:

اوباما از روند مذاکرات راضی است

باوند معتقد است که اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی براینکه ما کمتر از ۵۰درصد به موفقیت مذاکرات هسته ای ایران امیدواریم، حاکی از دیدگاه خاص کاخ سفید نسبت به نتیجه گیری از این گفت و گوهاست؛ هرچند که در عیان به شکل دیگری عنوان شده باشد.

داوود هرمیداس باوند در گفت و گو با اقتصاد نیوز با توجه به دیدار اخیر تیم هسته ای ایران با همتایان آمریکایی شان گفت: پس از این دیدار، اعضای تیم هسته ای از ماوقع مباحث صورت گرفته در این نشست ابراز رضایت کردند و این موضوع به معنای آن است که اعضای تیم هسته ای آمریکا از ماحصل موضوعات مطرح شده در مذاکرات دوجانبه با ایران خشنود هستند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران به 1+5 نسبت به تعیین زمان های جداگانه برای گام نهایی کلیه موارد اختلافی اظهار داشت: قطعا این پیشنهاد عراقچی در نشست دو جانبه با طرف آمریکایی بیان شده است و ابراز رضایت تیم هسته ای واشنگتن از مذاکرات به معنای رضایت از طرح پیشنهادات جدید نیز تلقی می شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر آمریکاییها پذیرفته باشند که زمان اجرای گام نهایی برای موضوع غنی سازی، تعداد سانترفیوژها، تاسیسات اراک و فردو با یکدیگر متفاوت باشد قطعا بخش عظیمی از موارد اختلافی مذاکرات هسته ای حل و فصل شده است.

وی ادامه داد: مطمئنا مباحث فوق به جان کری و باراک اوباما هم منتقل شده است و اظهارات ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از امیدوارکننده بودن مذاکرات دوجانبه با ایران، بیان کننده دیدگاه های هیات حاکمه ایالات متحده نیز هست.

باوند معتقد است که ایران و آمریکا که دو سوی اصلی جریان مذاکرات هستند باید به سرعت با حل و فصل کلیه موارد اختلافی در پی دستیابی به توافق باشند چرا که در غیر اینصورت دست مخالفان را برای بیان انتقادات بیشتر باز می گذارند.

وی با اشاره به بهره برداری های سیاسی اعضای تیم هسته ای 1+5 از روند مذاکرات در زمان دولت های نهم و دهم خاطرنشان کرد: در آن مقطع زمانی به دلیل عدم درک درست تیم هسته ای ایران از پروسه گفت و گوها با هر موضوع کوچکی بحث اختلافات به میان می آمد و اینطور عنوان می شد که مذاکرات شکست خورده است.

این استاد دانشگاه متذکر شد: با طرح مباحثی اینگونه بود که راه برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران باز شده و هر دوره هم محدودیت های سنگین تری علیه ما وضع می شد.

به گفته باوند اما تیم هسته ای دولت یازدهم با تیزهوشی فراوان و برگزاری مذاکرات متعدد دوجانبه و جمعی راه را برای طرح اختلافات جدید و تحریم های بیشتر بست.