کدخبر: ۱۰۲۸۹۹ لینک کوتاه

تولید ناتوان از دریافت سهم خود شد

منتفی شدن پرداخت یارانه به تولید

پس از اجرای دو فاز از هدفمند سازی یارانه ها و وعده های حمایت از تولید با توجه به افزایش قیمت سوخت،هزینه های تولید و گرانی نرخ ارز سرانجام رسما اعلام شد که پراخت یارانه به بخش تولید کلا منتفی شده است. 

احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» درباره منتفی شدن پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید با بیان این که ما این‌پیش‌بینی را کرده بودیم، اظهار کرد: دولت در بودجه سال جاری خود رقم پرداخت یارانه نقدی به بخش صنعت و معدن،حمل‌و‌نقل و تجهیز واحدهای تولیدی را 10 هزار میلیارد تومان تعیین کرده بود، در حالی که ما در کارگروه هدفمندسازی یارانه‌ها در اتاق ایران دو سال پیش برآورد کردیم که رقم مورد نیاز برای تقویت بخش تولید 20 هزار میلیارد تومان است اما آن رقم در شرایطی اعلام شده بود که هنوز نرخ ارز گران نشده و قیمت‌ها به شکل قبل از اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها بود.

پورفلاح با تاکید بر این که دولت هیچ سالی به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است، تصریح کرد:موضوع اصلی این است که اختصاص بودجه به 25 صنعت انرژی‌بر در کشور و سایر صنایع کوچک و متوسط هرگز عملیاتی نشد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که تولیدکنندگان در کشور از دریافت یارانه تولید کاملا قطع امید کرده‌اند، بیان کرد:به هیچ وجه نمی‌توان بر روی این یارانه نقدی حسابی باز کرد، زیرا هرگز پرداخت نخواهد شد.

وی ادامه داد: میزان کل بودجه اختصاص یافته به سه بخش صنعت‌و‌معدن،حمل‌و‌نقل و تجهیز واحدها 10 هزار میلیارد تومان است که از این رقم قرار است تنها سه هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد. در کنار تمام فشارهای موجود و تحمیل شده بر روی واحدهای صنعتی تولیدگران باید این موضوع را پذیرفته و بدانند که منتفی است.

پورفلاح افزود:روند اختصاص منابع به بخش تولید در ابتدا 30 درصد بوده است، سپس به 20 درصد کاهش و بعد از آن به 10 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که براساس تازه‌ترین تصمیمات به سه هزار میلیارد تومان رسید.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که از همان ابتدا که اعلام شد سهم سه بخش صنعت‌ومعدن،حمل‌و‌نقل و تجهیز واحدها روی هم 10 هزار میلیارد تومان است، گفت: معلوم است که این سه، رشته‌های پر وزن هستند و برای بخش تولید دیگر چیزی نمی‌ماند.

وی در پایان با بیان این که تا مشکلات کلان کشور بر طرف نشود اوضاع به همین منوال خواهد بود، اظهار کرد:واحدهای تولیدی با این وضعیت نمی‌توانند توقع دریافت کمک از سوی دولت را داشته باشند.

در همین زمینه حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید هم در گفت‌و‌گو با تسنیم با اعلام خبر منتفی شدن پردخت یارانه به بخش تولید گفت: احتمالا سه هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت به تولیدکنندگان ارائه خواهد شد. متأسفانه دولت در فاز اول و دوم هدفمندی نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند.

وی با بیان اینکه قرار است مطابق قانون بودجه امسال 10 هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص پیدا کند، افزود: به دلیل محقق نشدن سقف درآمدی دولت و اختصاص بخشی از منابع به بخش تولید ارائه سهم تولید از قانون بودجه غیر ممکن است.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با در نظر گرفتن این نکته که امکان پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید وجود ندارد احتمالا سه هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان به تولیدکنندگان ارائه خواهد شد.

وی به تذکرات نمایندگان مجلس به دولت برای اجرای تعهدات خود در قبال تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: دولت به جای حمایت از تولید فقط به بحث رکود پرداخته است که امیدواریم با اجرای بسته خروج غیر تورمی از رکود این مشکلات برطرف و شرایط برای فعالیت تولیدکنندگان مهیا شود.