کدخبر: ۱۰۳۰۵۲ لینک کوتاه

مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد خبر داد:

آلودگی کاهو به نیترات

مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی، میزان ازت باقی مانده در کاهو را سرسام آور می خواند و می گوید: باقی مانده ازت کاهو در کشور ۲۵۴۰ ppm است.

به گزارش «اقتصادنیوز» درحال حاضر میزان ازت و نیترات موجود در محصولات کشاورزی ایران بیش از حد استاندارد است. به گفته کارشناسان کشاورزی استاندارد تعیینشده برای میزان سم و کود در محصولات کشاورزی ایران 50 (ppm(Part per million است. بدین ترتیب میزان کود و سم اغلب محصولات کشاورزی ایران چندین برابر استاندارد داخلی است. در مقایسه با استانداردهای اروپا شرایط بسیار بدتر است؛ استاندارد سم و کود در محصولات کشاورزی در اروپا 20 ppm است.

اما از نگاه برخی کارشناسان و محققان کشاورزی آنچه منجر به افزایش مصرف کود ازت در ایران می‌شود، نبود نظارت بر شیوه عرضه و میزان کود و سم است؛ در این میان افزایش تولید و بزرگ شدن بیش از اندازه محصول کشاورزان خرد را ترغیب می‌کند بیش از حدمجاز از کود و سم استفاده کنند.

به طوری که به گفته مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد درحال حاضر اگر جلوی مصرف بیش از اندازه کود و سم در محصولات کشاورزی گرفته نشود فاجعه‌ای عظیمی در این بخش به پا می‌شود.

غلامرضا قاسم‌پور در نشستی تخصصی در خصوص کود و سم خطاب به مشاور ارشد وزیر جهادکشاورزی می‌گوید: چند سالی است که بی‌تفاوت از کنار مساله کود و سم می‌گذریم؛ چندسال دیگر می‌خواهیم بی‌تفاوت باشیم؟ مگر دنیا محصول کشاورزی تولید نمی‌کند؟ ما هم می‌توانیم با برنامه مدون و همه جانبه مشکل مصرف بی‌رویه کود و سم را حل کنیم.

این دیدگاه را اغلب منتقدان وزارت کشاورزی مطرح می‌کنند؛ از دید این تحلیلگران در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ای کلان و جامع می‌تواند جلوی مصرف بیش از اندازه کود و سم و توزیع نامناسب این نهاده‌ها را در مدتکوتاهی بگیرد. اما اگر مسئولان کشاورزی از کنار این مسائل به سادگی عبور کنند؛ کشور با مشکلی بزرگتر از شیرهای پالم‌دار مواجه می‌شود که سخت‌تر می‌توان آن را حل کرد.

البته درحال حاضر نیز وضعیت چندان مطلوب نیست. غلامرضا قاسم‌پور میزان ازت باقی‌مانده در کاهو را سرسام آور می‌خواند و می‌گوید: باقی‌مانده ازت کاهو در کشور 2540 ppm است.

این رقم از دید کارشناسان کشاورزی «فاجعه» است. این اتفاق به واسطه استفاده نادرست از کود افتاده است. کودهای ازته برای افزایش عملکرد و کنترل کیفی محصولات باید به صورت تقسیطی یعنی در چند مرحله استفاده شوند. اما زمانی که این اتفاق نمی‌افتد وجود نیترات زیاد در برگ‌های کاهو می‌تواند آثار زیان‌باری برای انسان و سایر موجودات مصرف‌کننده داشته باشد.

در میان میوه‌ها و صیفی‌جات موجود در بازار مصرفی مردم خیار شهریار نیز وضعیت مناسبی به لحاظ کیفی ندارد. از دید قاسم‌پور ازت باقی مانده خیار شهریار 7 ppm است.

او سپس میزان جذب کود و سم محصول گوجهفرنگی را نیز بسیار بالا می‌خواند و می‌گوید: اگر میزان استفاده از کود و سم به صورت بی‌رویه انجام شود؛ سلامت افراد جامعه به خطر می افتد.

این کارشناس سازمان استاندارد، وضعیت موجود را ناشی از عدم استفاده از سم‌پاش‌های غیراستاندارد نیز می‌خواند و می‌گوید: یکسری از ابزاری که کشاورزان با آن سم‌پاشی می‌کنند، اصلاً سم‌پاش نیستند؛ یک چیز وحشتناکی است که بدون ضابطه سم می‌پاشد.

او می‌افزاید: شما نمی‌توانید انسولین را با سرنگ 50 تزریق کنید. انسولین سرنگ خاص خودش را می‌خواهد تا دقیقاً کار خودش را ‌کند.

از نگاه این منتقد اگر وزارت جهادکشاورزی قصد رسیدگی به مساله مصرف کود و سم را دارد باید مشکل کود و سم را با هم بررسی و حل کند؛ حل یک مساله مشکل چندانی را حل نمی‌کند.