کدخبر: ۱۰۳۰۵۷ لینک کوتاه

تحویل کلید خانه ، بدون آب و برق

واگذاری مسکن های ناقص مهر

درحالی که دولت یازدهم بر تحویل واحدهای مسکن مهر با همه امکانات تاکید داشت، اکنون با گذشت یکسال از روی کار آمدن دولت می گوید مسکن مهر بدون آب و برق به متقاضیان واگذار می شود.

به گزارش «اقتصادنیوز» با روی کار آمدن دولت یازدهم و بازدیدهای مکرر از واحدهای نیمه‌ساخت مسکن مهر، نه‌تنها سکاندار مسکن کشور بلکه همه متولیان ساخت و ساز این طرح بر تکمیل و تحویل این واحدهای مسکونی با امکانات زیر بنایی و روبنایی تاکید داشتند.

این درحالی است که حتی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از بسته شدن پرونده تمام و کمال مسکن مهر در سال 94 خبر داد و گفت که با روند پیش‌گرفته شده دولت این برنامه در زمان مقرر اجرایی می‌شود.

حدود ۹ ماه پیش وزارت راه و شهرسازی واگذاری واحدهای مسکن مهر بدون خدمات زیربنایی را ممنوع کرد که اکنون این وزارتخانه با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از تحویل واحدهای بدون آب، برق و فاضلاب این طرح پس از اخذ تعهد محضری به متقاضیان خبر داده است.

همچنین تسنیم نیز در گزارش خود آورده‌ که یکی از انتقاداتی که مسوولان دولت کنونی به مسوولان قبلی وارد می‌کردند، تحویل واحدهای مسکن مهر بدون داشتن امکانات زیربنایی و روبنایی از جمله انشعابات آب، برق و فاضلاب بود. این مساله در شهر جدید پرند بیشتر روی می‌داد و با توجه به مراجعه متقاضیان مسکن مهر برای تحویل پروژه‌های خود، مدیریت وقت شرکت عمران پرند با اخذ تعهد نسبت به واگذاری واحد نیمه‌تمام اقدام می‌کرد.

این رویه تا چند روز پس از امضای حکم محسن نریمان، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران ادامه داشت و اینکه او در یک روز پاییزی در سال گذشته ضمن بازدید از پروژه‌های مسکن مهر پرند دستور ممنوعیت واگذاری واحدهای این طرح بدون خدمات زیربنایی را صادر کرد.

پس از این دستور بود که پروسه تحویل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر به متقاضیان متوقف شد. در 9 ماه سپری شده از آن روز (اول مهرماه سال 92) وزارت راه و شهرسازی تمام تلاش خود را معطوف به تامین زیرساخت‌های خدماتی از جمله برق، آب و فاضلاب کرد.

در این راستا با توجه به پرداخت حق انشعاب خدمات مربوطه، وزارت راه و شهرسازی از وزارت نیرو انتظار داشت در کوتاه‌ترین زمان ممکن زیرساخت‌های مربوط به آب، برق و فاضلاب پروژه‌های مسکن مهر فراهم شود.

از نیمه دوم سال گذشته مسوولان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت بیش از 100 هزار مسکن مهر به پایان رسیده به صراحت دلیل عدم واگذاری به متقاضیان را متوجه وزارت نیرو دانستند. اما اظهارات گاه و بیگاه وزیر راه و شهرسازی و شماری از معاونانش از جمله نریمان هیچ تاثیری در حل مشکلات زیربنایی پروژه‌های طرح مسکن مهر نداشت.

نریمان چندی پیش با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو گفته بود: هم‌اکنون 100 هزار مسکن مهر آماده افتتاح است، اما به دلیل کم‌کاری وزارت نیرو نمی‌توانیم آنها را به متقاضیان واگذار کنیم. متولی مسکن مهر فقط وزارت راه و شهرسازی نیست و وزارتخانههای دیگر نیز در این طرح دخیل هستند. بر اساس مصوبه دولت وظایف هر کدام از وزاتخانه‌های تعاون، نیرو، نفت در طرح مسکن مهر مشخص شده است.

به فاصله کمتر از 10 روز پس از اذعان معاون وزیر راه و به کم‌کاری وزارت نیرو، نریمان از پرداخت حق انشعاب آب، برق و فاضلاب 400 هزار مسکن مهر از سوی وزارت راه و شهرسازی به وزارت نیرو خبر داد و گفت: با در نظر گرفتن فشار مردم در خصوص تحویل پروژه‌های ساخته شده از متقاضیان تعهد محضری می‌گیرم و از این به بعد آنها برای دریافت انشعابات واحدهای خود به وزارت نیرو مراجعه می‌کنند.

روز گذشته نیز قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از تحویل پروژه‌های مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی 90درصدی برای اضافه کردن مابقی خدمات زیربنایی به افراد متقاضی خبر داد.

مدت‌هاست که وزارت راه و شهرسازی تکمیل پروژه‌های مسکن مهر را اولویت کار خود اعلام کرده و به همین بهانه نیز عملاً برنامه جدید در حوزه مسکن ارائه نکرده است. با توجه به اظهارات معاون وزیر و قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از این پس واحدهای مسکن مهر بدون امکانات زیربنایی به متقاضیان واگذار می‌شود، یعنی همان برنامه‌ای که مسوولان کنونی وزارت راه مدعی هستند توسط مسوولان قبلی وزارت راه انجام شده است.