کدخبر: ۱۰۳۰۶۳ لینک کوتاه

فروش اوراق اولین صندوق زمین در شهریورماه

فروش اوراق صندوق زمین از هشتم شهریورماه امسال آغاز می شود. 

به گزارش «اقتصادنیوز» مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران از راه‌اندازی اولین صندوق زمین در کشور خبرداده است.

به گفته فریبرز واحدی، نام این صندوق آویشن است و اوراق این صندوق هشتم شهریور منتشر می‌شود.

او با بیان اینکه تاسیس این صندوق اولین تجربه‌ است به ایسنا گفته که جاذبه‌های زیادی در آن وجود دارد که اطلاعات تکمیلی‌اش را در آینده نه چندان دور اعلام خواهد کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری زمین سرمایه‌ای را به ازای دریافت مبالغ واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند که محدودیت‌های صندوق‌های مشابه در این صندوق وجود ندارد و زمانی که صندوق به طور کامل تاسیس شود و سرمایه‌گذاران در آن سرمایه‌گذاری کنند پروژه‌های ساختمانی آغاز می‌شود.

تفاوتی که در شیوه سرمایه‌گذاری در این صندوق وجود دارد در نحوه محاسبه سود آن نسبت به سایر صندوق‌ها خواهد بود؛ به طوری که نحوه محاسبه سود در سایر صندوق‌ها به صورت هفتگی انجام می‌گیرد اما در صندوق زمین و ساختمان قرار است سود به صورت ماهانه محاسبه شود و در اختیار اعضا قرار گیرد اما به طور کلی میتوان گفت شیوه سرمایه‌گذاری‌ در این صندوق با صندوق‌های دیگر سرمایه‌گذاری تفاوت ندارد.

صندوق‌های زمین ساختمان از جمله صندوق‌های پروژه محوری به حساب می‌آیند که با هدف جمعآوری سرمایه پول سرمایه‌گذاران و اختصاص آن به پروژه‌های ساختمانی تشکیل می‌شود و بدین ترتیب قدرت خرید سرمایه‌گذاران در برابر افزایش قیمت زمین ساختمان حفظ می‌شود.

می‌توان گفت صندوق زمین ساختمان نهاد مالی است که می‌تواند با توجه به گردش مالی به کمک نیاز بازار مسکن بیاید.