کدخبر: ۱۰۳۰۷۹ لینک کوتاه

مشتریان گازی ایران، از هند تا کویت

صف گازی پشت درهای ایران

بعد از امارات و هند، نوبت به ابوظبی رسیده که خواستار گاز ایران شود.

 به گزارش «اقتصادنیوز»، چندی پیش معاون امور بین‌الملل وزیر نفت خبر داده بود که امارات و هند، مشتریان تازه‌ گاز ایران هستند. علی ماجدی در آن زمان اعلام کرده بود که مذاکرات اولیه با این مشتریان انجام شده تا یک همکاری گازی دو جانبه میان دو کشور برقرار شود.

با این حال، مشتریان گازی ایران تنها به این کشورها ختم نمی‌شود، چرا که پیش از این نیز بارها صحبت‌ از مسیرهایی شده بود که گاز ایران می‌تواند داشته باشد و همکاری تازه‌ای را با کشورهای اروپایی ایجاد کند.

در همین میان، ماجدی بار دیگر صحبت از شرکای تازه‌تری در حوزه گاز کرده است. او در گفت‌وگویی که با ایرنا داشته، اعلام کرده است که ابوظبی و دوبی نیز خواستار دریافت گاز ایران هستند و مذاکرات اولیه با آنها انجام شده است.

این گسترش همکاری که معاون وزیر نفت از آن یاد کرده، در حالی است که وعده‌ افزایش تولید گاز در آخرین صحبت‌های بیژن زنگنه دیده می‌شود. او در این رابطه وعده‌ افزایش روزانه 80 تا 100 میلیون مترمکعب را به رئیس‌جمهور داده تا سناریوی گسترش همکاری‌های گازی را تایید کند.

کویت و عمان؛ مشتریان بعدی
آنچه که در خلال صحبت‌های معاون وزیر نفت دیده می‌شود، همکاری با کویت و عمان در حوزه گازی است که به اذعان ماجدی، هنوز صحبت جدی در این رابطه مطرح نشده اما دو کشور تمایل به دریافت گاز ایران دارند.

معاون بین‌الملل وزیر نفت در این رابطه تاکید کرده است که کویت برای واردات گاز از ایران ابراز تمایل کرده، اما هنوز مذاکرات جدی برای اجرایی شدن این طرح صورت نگرفته است.

همزمان، در جریان سفر اخیر حسن روحانی به عمان، توافقاتی برای صدور گاز به این کشور حاصل شد که در صورت اجرایی شدن آن، ایران وارد بازار خردهفروشی گاز خواهد شد.

پیش از این نیز همکاری‌های گازی میان ایران و ترکیه برقرار بوده اما آن طور که ماجدی به آن اشاره کرده، همکاری‌های قدیمی با ترکیه قابل مقایسه با همکاری‌های جدید نیست.

این افزایش مشتریان گازی ایران در حالی است که بسیاری از منتقدان بر این باورند که ایران کماکان به افزایش تولید داخلی گاز برای تامین گاز زمستانه نیاز دارد. هر چند که به نظر می‌رسد وزارت نفت در نظر دارد بخشی از این افزایش تولید را به صادرات اختصاص دهد.