کدخبر: ۱۰۳۰۸۵ لینک کوتاه

آمار جدیدی که معاون نظارتی بانک مرکزی مطرح کرد:

رشد ماهانه هزارمیلیاردی معوقات بانکی

معاون نظارت بانک مرکزی از رشد دو هزار میلیاردتومانی معوقات بانکی خبر داد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، معاون نظارت بانک مرکزی از رشد دو هزار میلیاردتومانی معوقات بانکی خبر داده و گفته است که رقم اضافه شده از محل پرداخت پول جدید نیست.

بر این اساس تهرانفر با اعلام افزایش معوقات بانکی به 87 هزار میلیارد تومان به ایسنا گفته که معوقات بانکی در حالی نسبت به قبل افزایش یافته که با توجه به رشد رقم نقدینگی تا بیش از 600 هزار میلیارد تومان نسبت معوقات تغییر نکرده و در حد 14 درصد است.

از سوی دیگر رشد دو هزار میلیاردتومانی در حالی از سوی مقامات بانک مرکزی اعلام شده که پیش از این معاون نظارتی بانک مرکزی میزان معوقات تا پایان سال 1392 را حدود 82 هزار میلیارد تومان عنوان کرده بود، به طوری که از این رقم حدود 60 هزار میلیارد و 700 میلیون تومان را ریالی و مابقی را معوقات ارزی تشکیل می‌داد.

البته تهرانفر در اواخر خرداد ماه آخرین رقم مربوط به معوقات را حدود 85 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود که از این رقم نزدیک به 64 هزار میلیارد تومان معوقات ریالی و حدود به 20 هزار میلیارد تومان دیگر ارزی بود. حال پس از گذشت دو ماه او این میزان را دو هزار میلیارد تومان بیشتر اعلام کرده است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، با این حال هنوز مساله رقم دقیق معوقات بانکی یکی از چالش‌های نظام بانکی است. چرا که در حدود دو ماه پیش میزان معوقات از سوی وزیر اقتصاد 150 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود، هرچند این آمار اعلامی از سوی علی طیب‌نیا به فاصله کمتر از یک روز به 80 هزار میلیارد تومان اصلاح شد. با این حال هنوز ابهامات در این زمینه وجود دارد.

چرا که بنابر اعلام برخی رسانه‌ها تاکنون آمار و ارقام متفاوتی از سوی مدیران بانک‌ها، مقامات بانک مرکزی، نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد و صاحبنطران حوزه بانکی در مورد میزان مطالبات بانک‌ها مطرح شده که هر کدام از نگاهی قابل تامل و بررسی است. به طوری که کمترین  یا بیشترین آمار اعلامی می‌تواند سوال‌های بسیاری را در مورد صحت، چگونگی شکل‌گیری، واقعی بودن و همچنین چالش‌هایی که پیش روی سیستم بانکی می‌گذارد مطرح کند.

با این حال در تازهترین اعلام معاون بانک مرکزی میزان معوقات بانکی در دو ماه دو هزار میلیارد تومان رشد و به 87 هزار تومان رسیده است.