کدخبر: ۱۰۳۹۳۸ لینک کوتاه

نظرم درباره ادغام تغییر کرده است

یحیی آل اسحاق عنوان کرد: اگر چه من نیز جزو کسانی که بودم که موافق ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت بودم اما اکنون براساس آنچه عمل شده به این نتیجه رسیده ام که ادغام این دو وزارتخانه و اداره آن کار سنگینی است و از عهده یک نهاد برنمی آید.

به گزارش «اقتصادنیوز»، رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: مساله اصلی در بخش صنعت، معدن و تجارت ادغام این دو وزارتخانه است که در این مدت نشان داده  که حوزه صنعت سایه سنگینی بر عرصه بازرگانی کشور انداخته است.

یحیی آل اسحاق در یادداشتی به بهانه شماره 100 هفته نامه تجارت فردا مطرح کرده است: من  جزو کسانی بودم که موافق ادغام این دو وزارتخانه باهم بودند زیرا براساس تجارب که در هر دو عرصه طی سالیان متمادی در مدیریت هر دو بخش بازرگانی و صنعت داشتم این تصور را داشتم که ترکیب نیروی سینرژی (هم افزایی) نهفته این بخش باهم می‌تواند به هماهنگی آنها بیشتر کمک کند و از موازی‌کاری‌ها جلوگیری کرد. در نتیجه می‌توان در زمان ، انرژی و هزینه با ترکیب این دو بخش صرفه جویی داشت.

او ادامه داده است: اما اکنون براساس آنچه عمل شده است به این نتیجه رسیده ام با توجه به اقتضاعات نظام کشور ادغام این دو وزارتخانه و اداره آن کار سنگینی است و از عهده یک نهاد برنمی آید. البته ادغام این دو بخش در صورتی می توانست موفق باشد که نهادهای اجرایی پیرامونی انها باید از هم مجزا می شدند. بطورمثال بخش حاکمیتی در صنعت دیگر نباید کار اجرایی انجام می داد. اما مثلا با بودن ایمیدرو در وزارت صنعت چگونه این وزارتخانه می تواند کار اجرایی انجام ندهد؟ اگر تنها ستادها وجود داشتند و هیچ کار اجرایی بخش های صنعت و تجارت انجام نمی دادند ادغام کار درستی بود .

رئیس اتاق بازرگانی تهران با ابزار ناخرسندی از ادغام این وزارتخانه ها تاکید دارد که با این ادغام نه تنها از حجم فعالیت های این دو بخش کاسته شده است بلکه با تجمیع شدن این فعالیت ها در یک وزارتخانه ها و از طرفی تشدید تحریم ها فشار سنگینی به آن وارد کرده و سبب کندی بیش از اندازه شده است. لذا معتقدم ادغام این دو وزارتخانه به این شکل کار صحیحی نبود و در این شرایط خاص که در دوران تحریم قرار داریم دولت باید در یکسال گذشته اقداماتی برای جداسازی این دو بخش انجام می داد.

به گفته وزیر پیشین بازرگانی، درحاشیه قرار داشتن بخش بازرگانی حتی در یکسال گذشته نشان داده است مسوولیت های این بخش لوث شده است. بطورمثال در نظام تعادل بازار یک نهاد خارج از بخش بازرگانی بعنوان شورای تنظیم بازار زیر نظر معاون اجرایی رییس جمهور فعالیت می کند. درحالیکه تنظیم بازار باید در داخل همان نهاد انجام گیرد. مگر می شود تمام کارها در آن بخش انجام شود اما تنظیم روابط در خارج از ان انجام شود؟

او افزود: آن وقت اگر کمبودی در بازار رخ دهد مسوولیت با وزیر صنعت ، معدن و تجارت است و باید پاسخ گو باشد ولی بخش دیگری این هماهنگی را انجام داده است. و یا در زمینه محصولات کشاورزی که تنظیم بازار و قیمت گذاری باید در نهاد بازرگانی انجام شود اما این بخش نیز به بخش کشاورزی سپرده شده است. بازهم پاسخ گو در صورت بروز مشکل در مقابل مردم وزیر صنعت ، معدن و تجارت است اما اختیار تصمیم گیری آن پخش شده در نهادی خارج از ان.

به اعتقاد آل اسحاق، دولت در بخش بازرگانی آن طور که انتظار می رفت باوجود تمام تلاش هایی که در یکسال گذشته انجام داده به نسبت بخش صنعت و معدن چندان موفق عمل نکرده است.

وی یادآور شد: البته تاکید کردم عامل اصلی ادغام این دو وزارتخانه است و باید چاره اساسی برای آن پیدا کرد تا بیش از این بازرگانی قربانی بخش صنعت نشود.