کدخبر: ۱۰۳۹۴۸ لینک کوتاه

عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد

سودآوری بیش از هزار درصدی معادن

یک عضو کمیسیون عمران مجلس برای تولید ارزش افزوده از معادن پیشنهاداتی ارائه و عنوان کرد: در حالی که میزان سوددهی بخش های تجاری و صنایع حداکثر تا ۱۰۰ درصد امکان پذیر است اما سودآوری بخش معادن بیش از هزار درصد خواهد بود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در حالی که این روزها در بخش معدن و صنایع معدنی جای خالی ارزش افزوده بسیار حس می‌‌شود، یک عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص تولید ارزش افزوده از معادن پیشنهادی ارائه کرده است.

بهلول حسینی در این باره معتقد است: اعتبارات دولتی لازم نیست، معادن در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود و با حمایت‌های بانکی اجازه تبدیل مواد خام معدنی به ارزش افزوده به مردم سپرده شود.

او همچنین افزود: معادن یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است که باید به تدریج مورد توجه جدی‌تر مسئولان اجرایی قرار گیرد. دولت می‌تواند با واگذاری معادن به بخش خصوصی مسائل اجرایی و بخشی از نقدینگی مورد نیاز بخش معدن را تامین و بقیه نقدینگی مورد نیاز را از طریق تسهیلات بانکی تامین کند. سپس بهره‌برداری از معادن را به مدت چندین سال به بهره‌برداران واگذار کند. در این صورت شاهد تحول چشم‌گیری در حوزه‌ معدن خواهیم بود.

نماینده مردم میانه تصریح کرد: نظام بانکی به جای سرمایه‌گذاری پول در بخش تولید، پول فروشی می‌کند. در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران آمادگی سرمایه‌گذاری در بخش معدن را دارند، اما تسهیلات بانکی به ربا داده می‌شود.

حسینی در این باره افزود: در حالی که از منابع غنی معدنی فراوانی در سراسر کشور برخورداریم اما تنبلی‌ها و بدعادتی‌ها به دلیل سهل‌الوصول بودن فروش نفت و درآمدهای نفتی مانع از زحمت بیشتر برای استخراج مواد معدنی شده است.

او افزود: تولید ارزش افزوده از بخش معدن زحمات فکری و فیزیکی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل توسعه این بخش چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است و شاید به همین دلیل است که مقام معظم رهبری در دیدار با دولت بر این بخش دست گذاشتند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به سود فراوان بخش‌ معدن به ایسنا گفت:در حالی که میزان سوددهی بخش‌های تجاری و صنایع حداکثر تا 100 درصد امکان‌پذیر است اما سودآوری بخش‌ معادن بیش از هزار درصد خواهد بود. ایران اسلامی با دارا بودن زمین‌ها و معادن فراوان خدادادی این بستر را دارد که در صورت سرمایه‌گذاری و کار در این بخش‌ها و تولید ارزش افزوده تا هزاران درصد سود ایجاد شود.

حسینی افزود: اعتبارات دولتی در بخش معدن لازم نیست و تنها کافی است که دست مردم در این بخش باز گذاشته شود و بهره‌برداری از این بخش‌ها برای تامین هزینه‌ها به آنان واگذار شود. آن وقت شاهد توسعه‌ بخش‌های معدن خواهیم بود.