کدخبر: ۱۰۴۱۸۵ لینک کوتاه

اعلام علت حادثه خط ۴ مترو

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با ارائه توضیحاتی درباره علت اتصالی در خطوط مترو و بروز حادثه در خط۴ مترو گفت: ساختار قطار ها قدیمی است و آتش سوزی اتفاق افتاده بسیار محدود بوده است.

ایسنا نوشت:

جعفر تشکری هاشمی به تشریح وضعیت وقوع حوادث اخیر در مترو پرداخت و گفت: هر واگن مترو دارای یک عمر مفید است و با گذر زمان و بالا رفتن استهلاک نواقصی در آن بروز پیدا می‌کند که در حد استاندارد و قابل رسیدگی است. به طوری که اتصالی برق فشار قوی در ریل سوم با میزان ۷۰۰ولت سبب شد که کلیدی که محل اتصال بود خوب عمل نکند و قوس الکتریکی شکل گرفته باعث ایجاد حرارت و اشتعال شود. البته با وجود این اتفاق موضوع تخلیه و ایمن سازی به موقع صورت گرفت.

وی با بیان اینکه عمر قطار‌ها ۷۲۰هزار کیلومتر است، افزود: بر اساس عمر قطار‌ها آن‌ها نیازمند تعمیرات اساسی هستند که این موضوع با پیمایش اپراتوری، میانی و اورهال صورت می‌گیرد. به طوری که برخی قطعات در دوره اورهال نیازمند تعویض هستند اما اگر زمان تعمیرات به خوبی رعایت شود به ندرت موضوع تعویض قطعات و وقوع حوادث اتصالی پیش می‌آید.

معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه حتی وقوع یک مورد از حوادث اتصالی در قطارهای مترو را اضافه می‌دانیم، تصریح کرد: در حال حاضر امنیت خطوط مترو در حد قابل قبول است و در ساختار کنونی آن بروز آتش سوزی وجود ندارد.

وی افزود: تنها در قطارهای دی سی در زمان ترمزگیری انرژی به سقف منتقل می‌شود اما اگر لابه لای المنتها غبار یا آشغالی وجودداشته باشد ممکن است منجر به اتصالی شود.