کدخبر: ۱۰۴۴۵۸ لینک کوتاه

گردهای سفید سطح شهر تهران چیست؟

مگس سفید در پایتخت

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضاهای سبز شهر تهران درباره وجود مگس سفید در برخی از فضاهای سبز شهری گفت: این حشرات که نام دیگرشان عسلک پنبه است، آفتی خطرناک نیستند و زیانی به درختان وارد نمی کنند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در حالی که در روزهای گذشته وجود موجوداتی شبیه گرد سفید تهرانی‌ها را نگران کرده بود، برخی مقامات مسوول عنوان کردند که این گرد سفید، مگس سفید است.

در همین حال، صحبت‌های مطرح شده مبنی بر این است که این نوع مگس، آفتی گلخانه‌ای است اما با این حال برای از بین رفتن آن، سم‌پاشی‌ یا اقدامات دیگر در دست انجام است.

در روزهای گذشته  ایسنا گزارش داده بود که این نوع مگس به دلیل گرما و خشکی هوا در سطح شهر دیده می‌شود و با خنک شدن هوا، از بین خواهند رفت.

با این حال، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز تهران عنوان کرد که مگس سفید نوعی آفت گلخانه‌ای و مزارع جالیزی است که با تغییرات شرایط آب و هوای و طولانی شدن دوره گرما، همچنین سم پاشی بی رویه به وجود می‌آید.

او به مهر گفته است که این نوع آفت بیشتر در صفادشت در جنوب غربی تهران مشاهده شده است و استفاده زیاد از سموم شیمایی سبب می‌شود حشراتی که مگس سفید را شکار می‌کنند مانند زنبورهای شکارگر نیز از بین بروند و این روند باعث می‌شود جمعیت مگس سفید افزایش پیدا کند.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز شهر تهران با بیان اینکه مگس سفید در برخی از مناطق شهر تهران مانند منطقه 6 نیز مشاهد شده است گفت: تنها راه مبارزه با این نوع آفت، برخورد مکانیکی و آبشویه درختان است که به مناطق ابلاغ شده تا نسبت به این کاراقدام کنند.

او در عین حال تصریح کرد: با سرد شدن هوا این آفت نیز از بین می‌رود و جای نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.