کدخبر: ۱۰۴۴۶۶ لینک کوتاه

آزادسازی سهام عدالت تا پایان امسال

عضو شورای عالی بورس گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده در زمینه آزادسازی سهام عدالت به احتمال زیاد تا پایان سال مردم بتوانند از مزایای این سهام برخوردار شوند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، چندی پیش سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود که ورقه‌های سهام عدالت فاقد هر گونه اعتبار و خریدوفروش آن فاقد اثر اجرایی و حقوقی است، این درحالیست که به تازگی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خرید و فروش سهام عدالت از راه صندوق‌های ETF خبر داده است.

اگرچه هنوز مشخص نیست چه زمانی برگه‌های عدالت قابل خریدوفروش می‌شوند اما با این حال این عضو شورای عالی بورس گفته است: با توجه به پیگیری‌های انجام شده در زمینه آزاد سازی سهام عدالت به احتمال زیاد تا پایان سال مردم بتوانند از مزایای این سهام برخوردار شوند.

محمدرضا پورابراهیمی درباره چگونگی آزاد سازی معاملات سهام عدالت به سایت خانه ملت گفت: با وجود اینکه که وزارت اقتصاد و امور دارایی موضوع آزادسازی خرید و فروش سهام عدالت را با تاخیر پیگیری کرده اما باید از این اقدام مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور حمایت کرد.

به گفته این عضو شورای عالی بورس ، مدیریت معاملات خرید و فروش سهام عدالت از راه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بورس یکی از راهکارهای مطلوب برای انجام این مهم است.

پورابراهیمی در تشریح نحوه فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) گفت: استفاده از ساختار صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یک روش تخصصی برای مدیریت آزاد سازی معاملات سهام عدالت است که بر این اساس، معادل ارزش دارایی‌های سهام به این صندوق واریز می‌شود.

او ادامه داد: در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) هر شخصی دارای یک واحد قابل معامله است که بر این اساس اگر دولت حدود 36 هزار میلیارد تومان از 96 هزار میلیارد تومان ارزش پرتفوی سهام عدالت را برداشت کند، مانده آن در صندوق (ETF) به سهامداران تعلق می‌گیرد.

پورابراهیمی با بیان اینکه آزادسازی خرید و فروش سهام عدالت حجم معاملات بازار بورس را بالا می‌برد، افزود: معادل ارزش خالص واحدهای مالکیت سهام عدالت درصندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) سهام می‌توان در بورس خرید و فروش کرد که این موضوع شفافیت در پی خواهد داشت.