کدخبر: ۱۰۴۹۸۵ لینک کوتاه

میوه ایران وارد بازار روسیه شد

در حالی که بحث صادرات میوه ایران به روسیه مطرح شده است کیوی و لیموی تولیدی ایران وارد بازار این کشور شده و هر کیلو کیوی ایران به قیمت ۱.۶ یورو معادل ۶۶۰۰ تومان به دست مصرف کننده روسی می رسد.

پایگاه اینترنتی فرش پلازا طی گزارشی نوشت: 7 هفته از زمان اقدام تلافی جویانه روسیه علیه آمریکا، اتحادیه اروپا، نروژ، کانادا و استرالیا می گذرد. اکنون 7 هفته است که مسکو واردات میوه، سبزیجات و مواد غذایی از این کشورها را متوقف کرده است.
اما به نظر نمی رسد که مشکلی در بازار میوه و سبزیجات روسیه وجود داشته باشد و همه اقلام، حتی آنهایی که در داخل روسیه تولید نمی شوند نیز با قیمت هایی منطقی در دسترس مصرف کنندگان قرار دارند.
این گزارش افزود: واردات کالا از کشورهای دیگر، جایگزین واردات از کشورهای تحت تحریم شده است. اما برخی از میوه ها و سبزی های جدید، مثل کیوی های ایرانی یا هلو های آرژانتینی چندان جذاب به نظر نمی رسند.
در عین حال به دلیل اینکه این میوه ها توسط وارد کنندگان مختلفی تامین می شود، محصولات وارداتی در فروشگاه های مختلف به قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. مثلا قیمت کیوی و لیموی ایران به ترتیب 1.6 و 2.3 یورو در هر کیلو است. قیمت کیوی های ترکیه که ظاهری بهتر از کیوی های ایرانی دارند 4.3 یورو و لیموهایی با اندازه اندکی بزرگتر از لیموهای ایرانی 3.9 یورو به فروش می رسند.
از دیگر میوه های وارداتی موجود در بازار روسیه می توان به گریپ فروت چینی و آناناس شیلیایی اشاره کرد.
البته یافتن برخی میوه های تحریم شده مثل زیتون ایتالیایی به قیمت 7.5 و 6.3 یورو (بسته به رنگشان) در برخی سوپرمارکت ها آسان است.
بر اساس این گزارش دولت روسیه گروهی را تشکیل داده است تا جلوی صادرات مجدد محصولات تحت تحریم از طریق بلاروس و قزاقستان را بگیرد. کشورهای ایران، آذربایجان و مراکش اقدامات اساسی تری برای افزایش صادرات خود به روسیه انجام داده اند.
ایران فهرستی از کالاهای تولیدی خود را منتشر کرده است که مایل است آن ها را به روسیه صادر کند. مراکش موافقتنامه ای با روسیه به امضا رسانده و آذربایجان به دلیل کیفیت محصولاتش از سوی مقامات روسی مورد تقدیر قرار گرفته است.