کدخبر: ۱۰۵۰۰۶ لینک کوتاه

مشاور وزیر امور خارجه در گفت وگو با اقتصادنیوز:

پایبندی به تعهدات ژنو، شرط رسیدن به توافق نهایی هسته ای

مشاور وزیر امور خارجه گفت: به شرط آنکه ایران و ۱+۵ بدون توجه به مسائل حاشیه ای پای میز مذاکرات هسته ای بنشینند این مذاکرات در آذرماه منتهی به توافق می شود.

علی خرم در گفت و گو با «اقتصاد نیوز» در رابطه با نشست آتی ایران و 1+5 که پس از مذاکرات فشرده نیویورک برگزار می شود، گفت: این مذاکرات تنها در صورتی به ثمر می رسد که طرفین مذاکره کننده با همان شیوه و روش پیش از مذاکرات وین 6 به گفت و گو بپردازند.

وی افزود: تا پیش از مذاکرات تیرماه سال جاری ایران و 1+5 با عزمی راسخ پای میز مذاکره حاضر می شدند و با چندین دور مذاکرات دو جانبه و چندجانبه سعی کردند تا به اتفاق نظر دست پیدا کنند.

مشاور وزیر امورخارجه تاکید کرد: جهان که از شعارهای تند و تیز دولت های نهم و دهم به تنگ آمده بود با استقبال از روی کار آمدن دولت روحانی تلاش کرد تا به بهترین شکل به مذاکره با این دولت بپردازد.

وی ادامه داد: نخستین گام را هم آمریکایی ها برداشتند و در توافق ژنو در کنار ما و در برابر اسرائیلی ها و دیگر همپیمانانشان قرار گرفتند.

به گفته خرم اما تصمیمات روزهای آخر ایران در مذاکرات وین 6 موجب شد تا طرفین برای جلوگیری از شکست مذاکرات با تمدید چهار‌ماهه آن موافقت کنند.

وی یادآور شد: طرح این موضوع که ما می‌خواهیم غنی‌سازی در فلان سطح باشد، موجب بروز این وضعیت شده بود و همین موضوع بهانه ای شد تا رسانه های غربی با جنجال سازی بر روی این موضوع اعلام کنند که ایران مواضع حداکثری خود را در مذاکرات مطرح کرده و به توافق ژنو بی توجه است.

مشاور وزیر امورخارجه با اشاره به دیدارهای ماه های اخیر مقامات ایرانی و روسی تاکید کرد: حالا با این همه تلاش های واشنگتن شاید چندان قابل قبول نباشد که ما با نزدیکی به جبهه شرق، از غرب دور شویم.

وی خاطرنشان کرد: مذاکرات هفته های آتی ایران و 1+5 نشان می دهد که موضع اصلی ایران در مذاکرات هسته ای چیست و آیا طرفین  واقعا به دنبال دستیابی به توافق هستند یا خیر؟