کدخبر: ۱۰۵۰۲۰ لینک کوتاه

جریمه پلکانی مشترکان پرمصرف آب

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه پیشنهاد جریمه مشترکان پرمصرف آب پس از تایید در یکی از کمیسیون های امور زیربنایی دولت به کمیته اصلی امور زیربنایی دولت رفته است، گفت: در این طرح برای مشترکان پرمصرف آب ضرایب جریمه به صورت پله ای محاسبه می شود.

فارس نوشت:

ستار محمودی گفت: در سال 80 دولت وقت مصوبه‌ای را به وزارت نیرو ارائه کرد که بر اساس آن مشترکانی که مصارف آنها بیش از الگوی مصرف بود، مشمول جریمه قرار می‌گرفتند و اگر چنانچه این جریمه بازدارنده نبود، شرکت آبفا به صورت موقت آب شرب آنها را قطع می‌کرد.

وی ادامه داد: نوبت‌ بندی آب در آن سال‌ها با شرایطی که کشور و تهران دارد،منابع آبی افزایش پیدا نکرده اما مصارف بی‌رویه ادامه داشت تا حدودی میزان مصرف آب را کنترل کرد.

محمودی اضافه کرد: در حال حاضر چون قطع آب شرب وجود ندارد و قانونی برای آن نداریم در برخی موارد مصارف آب غیر ضروری به وفور دیده می‌شود، لذا باید حالت‌های بازدارنده برای جلوگیری از مصارف آب دیده شود به همین دلیل برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف آب بر اساس اقدامات گذشته و گزارش‌های کارشناسی چارچوب‌هایی تنظیم و تقدیم دولت شد.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: این موارد در کمیسیون امور زیربنایی دولت مطرح و بررسی‌ها انجام شد به طوری که در حال حاضر پیشنهادهای ما به کمیته اصلی امور زیربنایی دولت ارجاع و اصلاحاتی روی آن اعمال شده است، اما هنوز این اصلاحات به دست ما نرسیده و از جزئیات آن بی‌خبر هستیم.

محمودی تاکید کرد: این اصلاحات در کمیسیون زیربنایی دولت قطعا به نفع مشترکانی است که الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند اما مشترکانی که مصارف آنها بیش از الگوی مصرف است، به صورت پله‌ای جریمه‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: اگر این جرایم باعث نشود مصرف آب مشترکان پرمصرف کاهش یابد، آن موقع اقدام به قطع آب مشترکان پرمصرف خواهیم کرد.

قائم مقام وزیر نیرو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه گفته می‌شود یک سری از واحدهای مسکونی مهر به دلیل نداشتن آب و برق تحویل داده نمی‌شوند، گفت: جلسه سه جانبه‌ای در حضور معاون اول و با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و معاونت راهبردی ریاست جمهوری تشکیل و برگزار شد تا ببینند نارسایی‌های تأمین آب و برق واحدهای مسکن مهر در کجاست.

وی افزود: این کمیته پس از تشکیل جلسه‌ای با حضور تمام مدیران آب و برق و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی برگزار و جدولی استخراج شد که بر اساس آن چه میزان از واحدهای مسکن مهر دارای آب و برق نیستند و چه مقدار اعتبار لازم است.

وی افزود: نسبت به میزان بارندگی سال گذشته در 23 استان میزان نزولات جوی منفی بود و در 8 استان مثبت بود، همچنین نسبت به متوسط بلندمدت بارندگی‌های سال آبی 92-93 در 22 استان طرازی منفی داشت و در 9 استان مثبت بود.

قائم مقام وزیر نیرو در خصوص میزان روان‌آب‌های کشور گفت: در سال آبی گذشته 42 میلیاردو 700 میلیون متر مکعب روان‌آب داشتیم در حالیکه سال قبل از آن این رقم 49 میلیارد متر مکعب بود و میانگین بلندمدت کشور 88.2 میلیارد متر مکعب است که میزان روان‌آب‌های کشور در سال آبی گذشته نسبت به پارسال 12 درصد کاهش و نسبت به بلندمدت کشور 52 درصد کاهش داشت.