کدخبر: ۱۰۵۲۱۱ لینک کوتاه

احداث خط انتقال برق ایران و ارمنستان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ظرف دو تا سه ماه آینده با رفع موانعی که وجود داشته از جمله مسئله تأمین منابع مالی از طرف بانک توسعه صادرات، زمینه احداث خط ۴۰۰ کیلولت جدید بین ایران و ارمنستان فراهم می شود.

تسنیم نوشت:

هوشنگ فلاحتیان اظهار کرد: ما یک قراردادی داریم که بر اساس آن قرارداد؛ باید به ارمنستان کمیت مشخصی گاز صادر شده و از این کشور کمیت مشخصی هم برق وارد کشور شود.

وی افزود: در این خصوص در چند سال گذشته مقداری گاز صادر شده و مقداری هم برق وارد کشور شده اما این میزان تهاتر گاز با برق به مقدار از پیش تعیین شده در قرارداد فی مابین و برنامه زمان بندی قبلی نبوده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از جلسه با مسئولان وزارت انرژی ارمنستان خبر داد و گفت: اخیرا جلساتی با مسئولان ارمنستان داشتیم و طبق توافقات انجام شده، خطوط جدید برق را در حال احداث داریم.

وی ادامه داد: فاینانس احداث این خطوط جدید برق بین دو کشور مشخص شده و بانک توسعه صادرات اعلام آمادگی کرده تا منابع مالی احداث خط 400 کیلوولت بین دو کشور ایران و ارمنستان را برعهده بگیرد.

فلاحتیان تصریح کرد: ظرف دو تا سه ماه آینده با رفع موانعی که وجود داشته از جمله مسئله تأمین منابع مالی از طرف بانک توسعه صادرات، زمینه احداث خط 400 کیلولت جدید بین ایران و ارمنستان فراهم می شود و احداث این خط انتقال جدید برق، زمینه افزایش تبادل انرژی بین دو کشور را فراهم می‌کند.