کدخبر: ۱۰۵۲۳۰ لینک کوتاه

در گفت وگو با مسعود خوانساری مطرح شد:

اقتدارخواهی اتاقی ها / در همه کشور ها اقتدار اتاق ها بسیار بیشتر است

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: ترکیب تعداد نمایندگان حاضر در اتاق بازرگانی بر اساس قانون از قبل تعیین شده است، آنچه که در انتخابات پیش رو باید تغیر کند افرادی هستند که در ترکیب تعیین شده در قانون در این راستا فعالیت می کنند.

مسعود خوانساری در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز»، با بیان این که پیش از پرداختن به موضوع نقاط قوت و نقاط ضعف اتاق‌های بازرگانی باید در ابتدا وظایف اتاق‌ها را خوب شناخت و دانست که یک اتاق بازرگانی موظف است چه کاری انجام دهد، گفت:در این صورت می‌توان ارزیابی مناسبی از ضعف‌ها و قوت‌های اتاق‌های بازرگانی در ایران داشت.

وی ادامه داد:با قرار دادن عملکرد اتاق‌های بازرگانی در میزان تعیین شده از سوی قانون می‌توان مثبت‌ها و منفی‌ها را بررسی کرد. اتاق‌های بازرگانی دو وظیفه عمده دارند که به وظایف درونی و برونی تقسیم می‌شود.در مورد وظایف برون سازمانی اتاق‌های بازرگانی باید گفت که تهیه طرح‌های مشخص اقتصادی از بارزترین این وظایف است تا با استفاده از این طرح‌ها بتوانند پیشنهاداتی را برای سه قوه به عنوان مشاوران آنها تعریف کنند.این درحالی است که ارائه مشاوره به قوای مجریه،مقننه و قضاییه وظیفه‌ای است که در قانون برای اتاق‌های بازرگانی تعریف شده است.

 به گفته خوانساری، یکی دیگر از وظایف اتاق‌ها این است که در ارتباط با مشکلات بخش خصوصی پیشنهادهایی را به سه قوه ارائه و در جهت ارتقاء و منافع کشور طرح‌ها و پیشنهادات لازم را ارائه کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دیگر وظیفه اتاق که از وظایف برونی آن محسوب می‌شود رسیدگی و حل مشکلات و معضلاتی است که بخش خصوصی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، خاطر نشان کرد: به هر حال باید قبول کنیم در کشوری زندگی می‌کنیم که باید در آن از سوی دستگاه‌های حاکمیتی مجوزهای بسیاری را برای فعالیت‌های خود دریافت کند و از سوی دیگر بروکراسی شدیدی در آن حاکم است و بیش از 85 درصد اقتصاد ما دولتی یا شبه‌دولتی است. بنابر این از وظایف اتاق است که با علم بر این شرایط مسائل و مشکلات خود را به خصوص با دولت حل کند.

وی عنوان کرد:در رابطه با وظایف درونی اتاق بازرگانی باید گفت که اتاق تشکلی از مجموعه بنگاه‌های اقتصادی در کشور است که همه آنها مشکلاتی دارند که باید از سوی این تشکل مادر پیگیری شود. از این رو اتاق بازرگانی نیازمند یک واحد حقوقی و قضایی بسیار قوی است که بتواند در جهت دفاع از منافع بخش خصوصی در دادگاه‌ها شرکت کند.

خوانساری با بیان اینکه به کرات دیده شده که دستگاه‌های دولتی مقررات و بخش‌نامه‌هایی را یک طرفه وضع می‌کنند و در اینجا لازم است نماینده بخش خصوصی برای دفاع از منافع بخش ورود پیدا کنند، گفت: موضوع دیگری که در اتاق بازرگانی باید به آن به طور جدی رسیدگی شود بحث تسهیل تجارت خارجی است. بنابراین در این زمینه اتاق باید فعالیت بیشتری کرده و اتاق‌های مشترک را فعال‌تر کند تا بتواند با توسعه ارتباط خارجی با سایر کشور‌ها در شرایط تحریم به توسعه اقتصادی کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه در تمام طول عمر اتاق‌های بازرگانی از بعد از انقلاب اسلامی تاکنون اتاق‌های بازرگانی کمتر در مسایل سیاسی دخالت کرده‌اند و نمایندگان حاضر در آنجا کمتر سیاسی بوده‌اند، اظهار کرد: البته ممکن است تفکر سیاسی در آن حاکم بوده است ولی در همه کشور‌ها اقتدار اتاق‌های بازرگانی بسیار بیشتر است و شاید این موضوع یکی از نقاط ضعف اتاق‌های بازرگانی در ایران باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در کشورهای همجوار ما نظیر ترکیه اقتدار اتاق بازرگانی بسیار بیشتر است، تصریح کرد: به طور مثال در سفر با رئیس جمهور هیات تجاری ۶۰ نفری سفر می‌کند اما در ایران بهای لازم را به اتاق‌ها نمی‌دهند و شاید دلیل آن نیز این است که دولت ما نفتی است و نیازی به بخش خصوصی ندارد و تنها درصد کمی از بودجه خود را از بخش خصوصی تامین می‌کند، به همین دلیل بیشتر به سمت دولتی بودن حرکت کرده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه ترکیب اتاق بازرگانی به نحوی است که تعداد نمایندگان در بخش‌های مختلف از قبل تعیین شده است، گفت: به طور مثال در اتاق بازرگانی تهران ۱۶ نماینده صنعتی، ۱۴ نفر نماینده بخش معدن و ۲۰نفر هم از بخش بازرگانی حاضر هستند. از این رو بهتر است برای تقویت نقاط مثبت و رفع نقاط منفی در اتاق‌های بازرگانی افرادی در این ترکیب‌ها قرار گیرند که نسبت به امورات اتاق‌های بازرگانی دلسوز‌تر هستند. آنچه که باید تغییر کند افرادی هستند که در ترکیب تعیین شده در قانون در این راستا فعالیت کنند.