کدخبر: ۱۰۵۷۶۳ لینک کوتاه

ضعف بازار فلزات اساسی تداوم یافته است

مس گران و آلومینیوم ارزان شد + نمودار

در دو روز پایانی هفته گذشته قیمت مس اندکی افزایش یافت اما قیمت آلومینیوم بیشترین کاهش دو روزه را طی سه هفته اخیر داشت. انتشار اخباری مبنی بر ضعف بخش مسکن در چین نگرانی هایی درباره کاهش تقاضا برای این فلز اساسی پدید آورده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، بنا به اعلام دفتر آمار چین، در ماه سپتامبر قیمت مسکن در 69 شهر از 70 شهر بزرگ این کشور کاهش یافته است. تحلیلگران کارمرتس بانک می گویند، بخش ساخت وساز یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان آلومینیوم است و اگر ضعف این بخش ادامه یابد تقاضا برای این فلز و قیمت آن کاهش خواهد یافت. 30 درصد کل آلومینیوم در چین در بخش ساخت و ساز مصرف می شود.

طی دو روز پایانی هفته گذشته قیمت آلومینیوم 2.2 درصد کاهش یافت و روز جمعه در پایان معاملات هفته، هر تن از این فلز اساسی 1968 دلار معامله شد. بدین ترتیب ضعف اقتصاد چین و نیز رشد ارزش دلار دو دلیل اصلی کاهش قیمت آلومینیوم هستند.

قیمت نیکل هفته گذشته برای هفتمین هفته پی در پی کاهش یافت و این طولانی ترین دوره کاهش قیمت ها طی 13 سال اخیر یعنی از ژوئیه سال 2001 است. رشد ذخیره نیکل به بالاترین میزان و همزمان کند شدن رشد اقتصاد چین دو دلیل اصلی کاهش قیمت نیکل هستند. بنا به اعلام بورس لندن، ذخیره نیکل در انبارهای تحت نظارت این بورس از اول سپتامبر تاکنون یعنی در حدود دو ماه اخیر، 15 درصد افزایش یافته است.

بازار نیکل ماه گذشته وارد فار رکود شد. عامل اصلی این وضعیت آن است که به نظر می رسد به رغم ممنوعیت صادرات سنگ نیکل ار اندونزی از ابتدای سال جاری میلادی، عرضه این فلز برای تامین تقاضا کافی است. دولت اندونزی از ابتدای امسال صادرات سنگ نیکل را ممنوع کرد و این اقدام نگرانی هایی درباره کافی نبودن عرضه پدید آورد طوری که قیمت این فلز در ماه می به اوج خود رسید.

حال با مشخص شدن این واقعیت که شرایط بازار بحرانی نیست و عرضه برای تامین تقاضا کافی است قیمت ها به شدت کاهش یافته اند. البته کند شدن رشد اقتصاد چین و رشد ارزش دلار نیز در کاهش قیمت نیکل موثر بوده اند.

روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت هر تن نیکل برای تحویل سه ماه بعد با یک درصد کاهش به 15010 دلار رسید. طی هفت هفته اخیر قیمت نیکل 23 درصد کاهش یافته است. قیمت ها نسبت به اوج خود در 13 ماه می 31 درصد افول کرده اند. ذخیره نیکل در انبارهای تحت نظارت بورس لندن هفته پیش با 0.7 درصد رشد به 378132 تن رسید. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن نیکل در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

منبع: سایت جهان سهم