کدخبر: ۱۰۵۷۷۲ لینک کوتاه

آغاز هم اندیشی اقتصاددانان برای آموزش و پرورش

علینقی مشایخی : فقر در آموزش و پرورش موج می زند

همایش «توسعه و عدالت آموزشی» با حضور جمعی از اقتصاددانان از جمله علی نقی مشایخی و همچنین وزیر آموزش و پرورش و برخی مقامات دیگر امروز برگزار شد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، علینقی مشایخی به عنوان رئیس همایش توسعه و عدالت آموزشی اولین سخنران این همایش بود که با گلایه از استقبال نشدن از این همایش به میزان مورد انتظار، گفت: وضعیت آموزش و پرورش در کشورمان کاملاً مشخص است و این را می‌توان از استقبال از این همایش فهمید.

فقر در آموزش و پرورش موج می‌زند
وی سپس سخنانش را این طور شروع کرد: مقطع ابتدایی در سیستم آموزش‌وپرورش، مقطع بسیار حساس و مهمی است. با وجود این، در حال حاضر وضعیت آموزش و پرورش رضایت‌بخش نیست. فقر و محرومیت در آموزش و پرورش موج می‌زند و در بسیاری از مناطق ما با محرومیت و فقر فرهنگی و اقتصادی در حوزه آموزش و پرورش مواجه هستیم.

مشایخی با بیان اینکه از آنجا که آموزش و پرورش سرمایه‌های انسانی را شکل می‌دهد، بسیار بااهمیت است، افزود: این سیستم به موتور توسعه یک کشور تبدیل می‌شود. در حال حاضر آموزش و پرورش از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و شاید نسبت به یک دهه گذشته هم عقبگرد هم داشته باشیم. ویژگی‌ که آموزش و پرورش و ساختار وزارتخانه و مسئولان آن دارند این است که چه خوب و چه بد مدیریت کنند و سیاست‌ها چه خوب و چه بد تنظیم شوند که 10، 15 سال بعد صدای آن در خواهد آمد.

وی با گلایه از اینکه مکانیسم تنزل اهداف در آموزش‌وپرورش حاکم شده است، بیان کرد: مثلا جایی که معلم نداریم، سعی می‌کنیم به آنجا معلم برسانیم. سعی می‌کنیم بخاری‌ها دیگر آتش نگیرند. وقتی اهداف به سطح نازلی درآمد، دیگر کسی هم برای اصلاح آنها یا ارتقای اهداف تلاشی نمی‌کند.

مشایخی در ادامه عنوان کرد: مورد دیگری که باید در مورد سیاست‌ها و ساختار مدیریت آموزش و پرورش در کشور بگویم این است که به لحاظ علمی از سیاست‌هایی که در مورد آموزش و پرورش گذاشته‌ایم، ارزیابی نداشته‌ایم. بدون تحلیل آنچه رخ داده وارد مرحله جدیدی‌ شده‌ایم. مدام به تغییر ساختار روی می‌آوریم بدون اینکه ساختار گذشته را تحلیل و ارزیابی کنیم.

رئیس همایش توسعه و عدالت آموزشی در پایان اظهار امیدواری کرد که از قِبل چنین همایشی نهادی ایجاد شود که سالانه این موارد مربوط به توسعه نیافتگی آموزش و پرورش را یادآوری کند.

سرمایه انسانی عامل توسعه پایدار
علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش سخنران دیگر این همایش بود که در حوزه مسائل آموزش و پرورش به چند مورد بهبود کیفیت آموزش در پایه برای بهبود رونق و رشد اقتصادی، کاهش محرومیت آموزگاران در پایه (کم‌فساد بودن در مقایسه با مکانیسم‌های فقرزدایی) و بازده بلندمدت داشتن هر یک ریال سرمایه‌ای که در مدارس هزینه می‌شود اشاره کرد.

در ادامه فانی با بیان اینکه سرمایه انسانی عامل توسعه پایدار است، افزود: آموزش و پرورش عامل اصلی توسعه پایدار است. امروز آموزش و پرورش آیینه تمام‌نمای پیشرفت فردای کشور است. نقش انسان‌ها به عنوان مهم‌ترین منابع توسعه اقتصادی و اجتماعی و توسعه ملی بر حسب توسعه انسانی تعریف می‌شود. مقوله دیگر، بازسازی، نوسازی و توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. وظیفه آموزش و پرورش حفظ و انتقال میراث فرهنگی و تبیین مبانی سازگاری اجتماعی و تفاهم ملی است.

او در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: سال‌ها پیش آموختن برای دانستن‌ بود و اساس آموزش و پرورش بر همین اصل استوار بود. پس از چند سال که با این اصل سیستم آموزش و پرورش رشد و نمو کرد، کارشناسان لازم دیدند که رکن دیگری را به آن اضافه کنند و آن آموختن برای به کار بستن بود. باید در سیستم آموزش و پرورش قضاوت صحیح روحیه نقادی و تفکر جایگزین روش‌های پیشین گذشته شود.

با کاهش دانش‌آموز مواجه هستیم
او با بیان اینکه در بعد کمی توفیقات زیادی پیدا کرده‌ایم گفت: به لحاظ کیفی وضعیت خوبی را در آموزش و پرورش نداریم. در شرایط فعلی که با کاهش دانش‌آموز مواجه هستیم، استراتژی وزارت آموزش و پرورش ارتقای کیفیت آموزش است.

او اظهار امیدواری کرد که در بودجه سال 94 معادل 250 میلیارد تومان به کیفیت بخشی در بخش آموزش اختصاص یابد.

وی همچنین با اشاره به اینکه دو سوم فضاهای آموزشی استاندارد شده است، افزود یک‌سوم دیگر از فضاهای آموزشی نیاز به اصلاح دارد. یکی از اهداف وزارت آموزش و پرورش هم همین است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موفق بودن طرح مقاوم‌سازی در سال‌های گذشته اظهار امیدواری کرد که در برنامه ششم و بودجه سال 94 برای بازسازی و نوسازی و مقاوم‌سازی یک‌سوم از مکان‌های آموزشی در اختیار آموزش و پرورش بودجه لازم اختصاص یابد و دیگر مکان ناامن به عنوان مکان آموزشی در کشور نداشته باشیم.

او به چند سیاست کاری وزارتخانه آموزش و پرورش اشاره کرد و متذکر شد: ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی را باید مدنظر قرار دهیم که در این مورد باید توجه کرد یک میلیون نفر نیروی آموزش و پرورش به خوبی توزیع نشده‌اند. در کنار این، توسعه مشارکت در آموزش و پرورش (نهادهای دولتی و غیردولتی)، توسعه یا ارتقای مدیریت آموزشگاهی، ورود به بودجه‌ریزی عملیاتی و تمرکززدایی در آموزش و پرورش را نیز باید مدنظر قرار داد.

فانی در پایان با اشاره به جای خالی شادکامی و نشاط در میان بدنه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: با تلخ‌کامی‌های حاکم بر بدنه وزارتخانه کاملاً مخالف هستم و وظیفه آموزش و پرورش را تربیت نیروهای پرسشگر، شخصیت‌های مداراگرا به دور از جذبیت و دگم‌اندیشی می‌دانم.