کدخبر: ۱۰۵۷۸۱ لینک کوتاه

مدیرعامل ایرانسل در سالروز راه اندازی این اپراتور پاسخ داد

دولت از فعالیت ایرانسل چقدر درآمد کسب کرد؟ / ایرانسل سرعت اینترنت ۴G خود را محدود نمی کند

مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل از درآمد مستقیم و غیرمستقیم ۱۷۳ هزار میلیارد ریالی دولت از پروژه اپراتور دوم طی هشت سال گذشته خبر داد.

به گزارش «اقتصادنیوز» علیرضا قلمبر دزفولی در نشست خبری هشتمین سالروز راه‌اندازی شبکه ایرانسل با اشاره به رشد 30 درصدی سالانه ترکیبی درآمد دولت از محل این پروژه ملی گفت: ایرانسلدر هشت سال گذشته 112 هزار میلیارد ریال پرداخت مستقیم به دولت داشته است که مجموع پرداختی‌ها بابت حق امتیاز صدور پروانه نسل دوم و سوم و وایمکس، تسهیم درآمد، شماره‌گذاری، خدمات اجباری عمومی، حق رگولاتوری، حق فرکانس، هزینه اتصال متقابل، مالیات بر درآمد و عوارض، مالیات تکلیفی، گمرک و عوارض، خطوط انتقال، هزینه برق، آب، گاز و انرژی و درآمدهای شرکتی‌های دولتی مخابراتی بوده است.

وی دستیابی و ارایه به 3G و 4G را بزرگترین دستاورد ایرانسل در سال گذشته عنوان کرد.

تعرفه‌های مقرون به صرفه‌ ایرانسل برای حجاج
دزفولی گفت: ایرانسل مقرون به صرفه‌ترین تعرفه خدمات ارتباطی برای حجاج را فراهم کرد و نرخ هر دقیقه تماس با ایران، تماس دریاقتی از ایران و تماس در داخل عربستان سعودی 5990 ریال بود و خدمات دیتا به صورت رایگان در اختیار آنها قرار گرفت.

دزفولی افزود: در دوره حج امسال نسبت به سال گذشته تعداد استفاده‌کنندگان از خدمات نسبت به دوره حج سال گذشته 98 درصد افزایش یافتند و مصرف دیتا نیز 202 درصد و میزان مکالمات نسبت به دوره حج سال گذشته 6.5 درصد افزایش داشته و بیش از 34 هزار و 386 کاربر ایرانسل در دوره حج سال جاری فعال شدند.

رشد 70 درصدی مصرف دیتا در خاورمیانه
مدیرعامل ایرانسل درباره روند جهانی استفاده از دیتای همراه در جهان گفت: در سال 2018 میزان ترافیک ماهانه دیتای همراه 15 هگزابایت برآورد شده است که از سال 2013 تا 2018 افزایش 11 برابری ترافیک پیش‌بینی شده است.

دزفولی درباره تاثیر اینترنت پهن باند بر شاخص‌های جهانی گفت: به ازای هر 10 درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند 1.38 درصد رشد در تولید ناخالص ملی و به ازای هر یک درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند 0.2 درصد نرخ اشتغال افزایش می‌یابد و 0.13 درصد افزایش در بهره‌وری تولید اتفاق می‌افتد.

54 شهر تحت پوشش 3G ایرانسل
مدیرعامل ایرانسل، شهرهای تحت پوشش نسل سوم اینترنت همراه این اپراتورها را 54 شهر اعلام کرد و افزود: 60 درصد از مشتریان دیتا در مناطق تحت پوشش در 54 شهر آبادان، آستارا، اراک اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اسلامشهر، اصفهان، اهواز، ایلام، بابل، بروجرد، بندرانزلی، بندرعباس، بوشهر، بوکان، بهارستان، تبریز، تهران، جلفا، دستگرد، دولت‌آباد، درود، خرم‌آباد، خلخال، خوی، رشت، زاهدان، زنجان، ساوه، سرعین، سقز، سنندج، سهند، شیراز، شهرکرد، طرقبه، طوس، قروه، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرمدره، لاهیجان، لنگرود، مراغه، مرودشت، مشهد، ملایر، همدان، یاسوج و یزد به اینترنت نسل سوم دسترسی دارند و در طول شش ماه آینده یعنی تا پایان اسفند ماه 93 با رشد 300 درصدی مواجه خواهیم بود.

4G و LTE از آذر ماه در دسترس مشترکین
دزفولی در پاسخ به سوال خبرنگار «اقتصادنیوز» مبنی بر اینکه از چه زمانی 4G در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت، گفت: بستر ارایه 4G و LTE برای کاربران تا حدود زیادی مهیا شده و در برخی شهرهای بزرگ فعال است و در حال حاضر تعدادی از کارشناسان ما از سیم کارت‌های 4G و LTE به منظور تست استفاده می‌کنند. اگر روند به همین شکل ادامه داشته باشد تا آذر ماه این سیم‌کارت‌ها را به کاربران ارایه خواهیم داد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: با رفتن به سمت نسل سوم و چهارم، دیگر توجیهی برای گسترش وایمکس وجود نخواهد داشت و در آینده نزدیک مودم‌های 3G و 4G به کاربران ارایه خواهد شد.

دزفولی در پاسخ به سوال دیگر «اقتصادنیوز» درباره سرعت اینترنتی که به کاربران ارایه خواهد شد نیز گفت: برای ما در ارایه سرعت محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه شرکت زیر ساخت محدودیتی برای استفاده کاربران قرار دهد و میانگین سرعت به شهر و ترافیک شبکه بستگی دارد.