کدخبر: ۱۰۵۸۲۰ لینک کوتاه

برگزاری نشست فدرال رزرو مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که مهم ترین عامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت طلا در روزهای آینده برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آینده خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز ، تحلیلگران اقتصادی معتقدند که برگزاری نشست فدرالرزرو تاثیر زیادی بر روشن شدن وضعیت نرخ بهره آمریکا در ماههای آینده خواهد داشت و این مساله میتواند روند ارزش دلار و قیمت طلا را تا حد بیشتری مشخص کند.

بر اساس این گزارش اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که فدرال رزرو در این نشست به اجرای محرک پولی پایان خواهد داد . تصمیمات احتمالی فدرالرزرو برای نرخ بهره نیز مساله مهمی است که سرمایهگذاران و فعالان بازار منتظر اعلام آن هستند.

با توجه به بهبود نسبی شرایط اقتصادی آمریکا و پایین بودن نرخ تورم فدرالرزرو با انتخاب های سخت و مشکلی روبهرو خواهد بود. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فدرال رزرو تا اواسط سال آینده نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

بی شک اعلام نتایج نشست فدرالرزرو تاثیر زیادی بر شاخص سهام، ارزش دلار و اوراق قرضه آمریکا خواهد داشت. برخی کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند که فدرالرزرو برای افزایش نرخ بهره در شرایط کنونی نباید عجلهای داشته باشد چرا که بهبود شرایط اقتصادی آمریکا هنوز قطعی نشده و نگرانیهایی در این خصوص وجود دارد.

انتشار آمارهای ضد و نقیض اقتصادی در آمریکا بسیاری از سرمایهگذاران بین المللی را سردرگم کرده است و به درستی مشخص نیست که گام بعدی فدرالرزرو در شرایط کنونی چه خواهد بود.

کاهش نرخ بیکاری آمریکا به کمتر از 5.9 درصد در شرایط کنونی این احتمال را افزایش داده است که فدرالرزرو اجرای محرک پولی را متوقف خواهد کرد.
فدرالرزرو آمریکا از سال 2008 میلادی اجرای محرک پولی و سیاستهای انبساطی را در اولویت قرار داده و نرخ بهره را نزدیک به صفر نگه داشته است.
اجرای سیاستهای محرک پولی از سوی فدرالرزرو طی سالهای 2008 تا 2011 تاثیر زیادی بر افزایش 70درصدی قیمت جهانی طلا داشته است.
به نظر میرسد تصمیم بانک مرکزی اروپا برای اجرای محرک پولی به ارزش هزار میلیارد یورو نیز تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار در برابر یورو و ادامه روند نزولی قیمت طلا خواهد داشت.

منبع: سایت طلا