کدخبر: ۱۰۵۸۴۳ لینک کوتاه

«آزیتا راجی» سفیر آمریکا در سوئد شد

اوباما یک ایرانی را سفیر خود کرد

انتصاب سفیر جدید ایالات متحده در سوئد که یک خانم متولد تهران است، با حواشی رسانه ای همراه شده است.

سایت خبری عصر ایران نوشت:

آزیتا راجی متولد تهران است و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ایران گذرانده است. وی به عنوان سفیر باراک اوباما در سوئد، از سوی روزنامه «تایمز» چاپ هندوستان به عنوان فردی «هندی- آمریکایی» مورد تقدیر قرار گرفت.

در همین حال، دبیر شورای ملی ایرانی آمریکایی ها در حساب توئیتر خود انتصاب نخستین «ایرانی- آمریکایی» به عنوان سفیر آمریکا را تبریک گفت.

این در حالی است که در وب سایت «کاخ سفید»، آزیتا راجی متولد تهران معرفی شده است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ایران و سپس لوزان سوئیس گذرانده و در آمریکا تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داده است. او با زبان های متعددی آشنایی دارد.

آزیتا راجی پیش تر معاون رئیس کمیته مالی ملی کنگره آمریکا و یکی از اصلی ترین مهره های جذب کمک های مالی برای کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۱۲ بوده است.

در حالیکه معرفی راجی در وب سایت کاخ سفید اشاره ای به هندوستان نمی کند، روزنامه تایمز هندوستان و نیز روزنامه های پاکستانی از او به عنوان یک هندی - آمریکایی نام برده اند. در همین حال، گروه ها و سازمان های ایرانی در آمریکا نیز وارد جنجال رسانه ای شده اند تا از خاستگاه او به عنوان «ایرانی» دفاع کنند.