کدخبر: ۱۰۷۱۸۰ لینک کوتاه

نفت بیجی در جیب بغداد

بیجی که بزرگترین پالایشگاه نفت عراق به شمار می رود، تا قبل از اشغال توسط داعش روزانه ۱۷۵ هزار بشکه نفت پالایش می کرد.

عباس شهرابی - بیجی که بزرگترین پالایشگاه عراق است برای پنج ماه در محاصره نیروهای داعش بود. صالح جابر سرهنگ پلیس از نیروهای حافظت از پالایشگاه بیجی به خبرگزاری رویترز گفت: «نیروهای ضدتروریستی عراق موسوم به "گردان موصل" سه‌شنبه 18 نوامبر وارد پالایشگاه شدند.» تروریست‌های داعش ابتدا در ماه ژوئن پس از پیشرفتی برق‌آسا در شمال عراق و تسخیر شهر بیجی این پالایشگاه را تحت محاصره درآوردند.
نیروهای عراقی جمعه 14 نوامبر، کنترل شهر بیجی در حدود ۱۰ کیلومتری از پالایشگاه را به دست گرفته بودند. هواپیماهای جنگی عراق سپس نیروهای درحال گریز داعش در نواحی اطراف را هدف گرفتند. بازپس‌گیری کنترل این ناحیه که در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد است می‌تواند نقطه‌عطفی در نبرد علیه تروریست‌های داعش باشد. ناحیه بیجی اکنون می‌تواند به عنوان پایگاهی در تلاش برای عقب‌راندن داعش از شهرهای جنوبی‌تر و شاید بعدها بازپس‌گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق، که هنوز در اختیار داعش است به کار گرفته شود.
یک گزارشگر عراقی گفت که نیروهای امنیتی پالایشگاه را به گورستانی برای داعش تبدیل کرده‌اند. حدود ۲۰۰ هزار نفر در شهر بیجی زندگی می‌کنند و این پالایشگاه حدود یک ‌چهارم نفت عراق را تولید می‌کند. این پالایشگاه پیش از آن‌که به اشغال داعش درآید، روزانه ۱۷۵هزار بشکه نفر تولید می‌کرد.