کدخبر: ۱۰۷۲۰۸ لینک کوتاه

براساس گزارش بانک جهانی مشخص شد

اجاره بها در تهران یک چهارم نیویورک

به رغم افزایش اسمی اجاره بها در تهران طی سال های اخیر، شاخص اجاره بها در ایران نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی کاهش یافته است. این شاخص در سال ۲۰۱۰ میلادی برابر با ۸۰.۳ بوده، ولی در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۲۷.۰۳ رسیده است. البته بخشی از این افت نیز احتمالا ناشی از کاهش ارزش ریال در سال های اخیر است.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از بانک جهانی، شاخص هزینه اجاره‌بها در ایران برابر با 27.03 است و این شاخص تقریباً با شاخص اجاره‌بها در شهرهای برگامو ایتالیا، ناپل ایتالیا، بانکوک تایلند، نورنبرگ آلمان و ممفیس آمریکا برابر است. در این گزارش شاخص اجاره‌بها بر مبنای سطح اجاره‌بها در شهر نیویورک انداز‌ه‌گیری شده است و شاخص اجاره‌بها در نیویورک برابر با 100در نظر گرفته شده است.

شاخص اجاره‌بها در بالغ بر 70 شهر دنیا کمتر از تهران است که از جمله آنها می‌توان به استانبول ترکیه، ریاض عربستان سعودی، آتن یونان، لارناکا قبرس و بغداد عراق اشاره کرد. در این گزارش شاخص اجاره‌بها در شهر اصفهان برابر با 14.59 اعلام شده است و در شهر شیراز هم شاخص اجاره‌بها برای نیمه اول سال 2014 میلادی برابر با 11.75 گزارش شده است.

در نیمه اول سال 2014 میلادی، شاخص اجاره‌بها در سه شهر از شهرهای مهم و بزرگ دنیا بیشتر از نیویورک بوده است. این شهرها عبارتند از لواندا در آنگولا، پورت مورسبی گینه نو پاپوآ و سنگاپور، پایتخت کشور سنگاپور که در همگی آنها اجاره‌بهای یک آپارتمان بیشتر از نیویورک بوده است. کمترین نرخ اجاره‌بها در شهرهای مختلف نیز در هند دیده شده است. کمترین شاخص در باپول و سورات در این کشور به ثبت رسیده است.