کدخبر: ۱۰۷۲۴۶ لینک کوتاه

افزایش ۵۵۹ واحدی شاخص بورس

کارنامه اولین روز بورس پس از مذاکرات سوم آذر + جدول

در پایان معاملات امروز(دوشنبه) شاخص بورس به افزایش ۵۵۹ واحد رضایت داد و با بازگشت از کانال ۷۶ هزار واحدی به عدد ۷۵ هزار و ۹۴۹ واحد رسید.

به گزارش «اقتصادنیوز»، صبح امروز شاخص بورس در حالی که هنوز نتایج مذاکرات هسته‌ای مشخص نشده بود، تحت تاثیر هیجانات سهامداران ناشی از خوش‌بینی به مذاکرات و انتشار خبرهای پیرامون تمدید توافق ژنو یا احتمال یک توافق سیاسی از کانال 76 هزار واحدی عبور کرد اما در ادامه با فروکش کردن تب هیجانی سهامداران در ساعات پایانی بازار به کانال 75 هزار واحدی بازگشت.

در ابتدای معاملات امروز شاخص بورس با افزایش بیش از 700 واحد وارد کانال 76 هزار واحدی شد ، چرا که از نگاه برخی حاکم شدن جو مثبت و هیجانات فعالان بازار سهام ناشی از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای باعث شد تا خوش‌بین‌های بازار خریدهای بالایی را انجام دهند.

بازار روز دوشنبه از همان ساعت اول معاملات سبزپوش شد و اکثر شرکت‌ها به ویژه شرکت‌هایی که پیش‌بینی می‌شد پس از اعلام انجام توافق در مذاکرات هسته‌ای با رشد قیمت مواجه ‌شوند با هجوم صف‌های خرید روبرو شدند.

در این بین نمادهای خودوریی و بانکی که بیشترین تاثیر را از اعلام توافق در مذاکرات هسته‌ای می‌برند با تقاضای بالایی مواجه شدند و امروز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را گذاشتند.

بر این اساس در بازار روز دوشنبه نمادهای بانک ملت،پاسارگاد، مپنا، بانک صادرات، بانک تجارت و بانک پارسیان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص را داشتند اما هلدینگ خلیج فارس اثر منفی را بر شاخص داشت.

با وجود این، در پایان معاملات امروز شاخص بورس به افزایش 559 واحد رضایت داد و با بازگشت از کانال 76 هزار واحدی به عدد 75 هزار و 949 واحد رسید.

در بازار امروز شاخص فرابورس نیز 11 واحد افزایش یافت و عدد 856 واحد رسید.
عنوان شاخص مقدار بیشترین کمترین تغییر درصد
کل ۷۵۹۴۹ ۷۶۱۱۱.۹ ۷۵۳۸۴.۶ ۵۵۹.۴ ۰.۷۴
۳۰ شرکت بزرگ ۳۵۰۴.۴ ۳۵۱۴ ۳۴۶۸.۲ ۴۰.۵ ۱.۱۷
آزاد شناور ۸۸۱۹۰.۱ ۸۸۳۹۶.۶ ۸۷۱۲۱.۲ ۱۰۵۹.۹ ۱.۲۲
بازار اول ۵۶۳۱۲.۷ ۵۶۴۳۰ ۵۵۷۸۶.۸ ۵۲۰.۸ ۰.۹۳
بازار دوم ۱۴۶۹۹۹.۸ ۱۴۷۳۴۸.۵ ۱۴۶۸۳۴.۲ ۳۹۰.۸ ۰.۲۷
صنعت ۶۲۹۵۹.۸ ۶۳۱۰۴.۸ ۶۲۷۵۴.۴ ۲۰۰.۵ ۰.۳۲