کدخبر: ۱۰۷۴۱۷ لینک کوتاه

ایران در رتبه ۴۸ کشورهای تولیدکننده ارگانیک

در رده بندی کشورهای تولیدکننده محصولات ارگانیک ایران در رتبه ۴۷ قرار دارد.

به گزارش «اقتصاد نیوز»؛ درحال حاضر در دنیا نزدیک به هفت میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به محصولات ارگانیک بر می‌گردد. از این میزان نیز حدود 36 تا 37 میلیون هکتار از این اراضی به باغ‌ها و مزارع ارگانیک و مابقی مربوط یعنی حدود 33 تا 34 میلیون هکتار نیز به عرضه طبیعی بر می‌گردد.

دبیر انجمن محصولات ارگانیک در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز» با نقد روند تولید محصولات ارگانیک در ایران گفت: ایران در رده‌بندی کشورهای تولیدکننده محصولات ارگانیک در رتبه 47 قرار دارد.

رضا نورانی افزود: در این رده‌بندی استرالیا با 12 میلیون هکتار باغ و مزرع در رده اول قرار داد. سپس آرژانتین با چهار میلیون هکتار در رده دوم است.

او توضیح داد: در میان کشورهای تولیدکننده محصولات ارگانیک آمریکا با  دو میلیون هکتار در رتبه سوم و ایران با 83 هزار هکتار در رتبه 47 یا 48 قرار دارد.

نورانی در خصوص وضعیت عرضه طبیعی کشور نیز گفت: ما اکنون تنها جنگل عرضه طبیعی پسته دنیا را داریم که تحت مدیریت آستان قدس است.

البته شرکت صدف راه ابریشم سال‌هاست حق بهره‌برداری این جنگل انحصاری را از آستان قدس رضوی اجاره کرده،  اما مشخص نیست چرا آن سال‌هاست تنها عرضه‌کننده‌ پسته‌ جنگلی ارگانیک در ایران است.