کدخبر: ۱۰۷۴۲۴ لینک کوتاه

بلاتکلیفی تصمیم طلایی گازی دولت

مزایده گازهایی که هدر می روند

در حالی که ۳.۵ میلیون متر مکعب گاز در عسلویه هدر می رود، شرکت ملی نفت در اقدامی، از بخش خصوصی دعوت کرده تا در مزایده گازهای همراه شرکت کرده و این گازها را به برق تبدیل کنند. این در حالی است که شرکت توانیر به کلی از این تصمیم بی اطلاع است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، هشدارهایی که تاکنون در خصوص هدررفت گازهای همراه داده می‌شد به جایی نرسید و بخش زیادی از این گازها در دولت‌های نهم و دهم به هدر رفت.

با این حال به نظر می‌رسد که دولت یازدهم در نظر دارد بخشی از این گازهای فلر را به برق تبدیل کند. بر همین اساس هم شرکت نفت از بخش خصوصی خواسته است تا با شرکت در یک مزایده، نسبت به خریداری ۲۰ میلیون متر مکعب گاز فلر اقدام کند.

این در حالی است که به نظر می‌رسد شرکت توانیر به عنوان متولی اصلی برق کشور از این تصمیم بی‌اطلاع است. آن طور که مدیر عامل شرکت توانیر به ایلنا گفته است، این شرکت پیشنهادی مبنی بر شرکت در مزایده گازهای فلر دریافت نکرده‌ و خود شرکت هم برنامه‌ای برای استفاده از این گاز در تولید برق نیروگاهی ندارد.

همایون حائری عنوان کرده که تاکنون با توانیر صحبتی در زمینه استفاده از گازهای فلر نشده است. این تصمیم دولت یازدهم در حالی است که در سایر کشورهای تولیدکننده نفت، گاز‌های همراه جمع‌آوری و باز تولید می‌شوند و در حال حاضر مبنای پالایشگاه‌های گازی در دنیا، استفاده حداکثری بدون سوختن گازها از طریق مشعل است.

هفته گذشته شرکت ملی نفت در فراخوانی از سرمایه‌گذاران بخش خوصی دعوت کرد که با شرکت در مزایده نسبت به خریداری ۲۰ میلیون متر مکعب گاز فلر (گازهای همراه نفت) اقدام کنند. بر این اساس قیمت گاز پایه مزایده‌ای به طور متوسط سه سنت اعلام شد طبق پیش‌بینی بیشترین شکل سرمایه‌گذاری در این طرح اقدام در جهت تبدیل گاز به برق بوده است و گفته شده که اگر وزارت نیرو هر کیلووات ساعت برق تولید شده را شش تا هفت سنت از بخش خصوصی خریداری کند، نرخ بازگشت سرمایه این سرمایه‌گذاری ۲۳ تا ۲۵ درصد خواهد بود.