کدخبر: ۱۰۷۴۶۶ لینک کوتاه

۸۰۰ سال زمان برای تولید یک سانتی متر خاک

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی هشدار داد: برای تولید یک سانتیمتر خاک زراعی حدود ۸۰۰ سال زمان نیاز است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، فرید صیدی‌نژاد در نشستی نقص قوانین حفظ اراضی کشاورزی را از چالش‌های بخش کشاورزی خواند و گفت: قانون حفظ اراضی کشاورزی در سال 74 تصویب شد و در سال 85 اصلاحیه‌ای در آن صورت گرفت که نگاه اصلاحی در آن بیشتر حفظ کاربری نبوده است. البته مجلس برای بازنگری قانون حفظ اراضی کشاورزی ورود کرده و امید است نواقص موجود در این قانون برطرف شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، او توسعه حریم غیرضابطه‌مند شهرها را از دیگر چالش‌های پیش رو اعلام کرد و گفت: شهرها در محدوده بهترین اراضی کشاورزی واقع شده‌اند، بنابراین الگوی ساخت و سازشان باید تغییر کند.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان، اجرای طراح کاداستر اراضی کشاورزی در کشور را از ضروریات این بخش دانست و گفت: این نقشه‌ها هنوز برای اراضی کشاورزی ایران تهیه نشده و بسیاری از اختلافات، ناشی از نبود این نقشه‌هاست.

صیدی‌نژاد، مساحت اراضی کشاورزی در ایران را 7.18 میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: از این مقدار فقط شش میلیون هکتار آبی است یعنی سرانه هر ایرانی 2000 متر زمین است که باید آن را حفظ کرد.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی هشدار داد: برای تولید یک سانتیمتر خاک زراعی حدود 800 سال زمان نیاز است.

جای خالی آمایش سرزمین


در نشست مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت:اجرایی نشدن طرح آمایش سرزمین را از دیگر چالش‌های فراروی این بخش عنوان و تصریح کرد: آمایش سرزمین یک ضرورت است، زیرا با اجرای این مهم مرز اراضی و مکان‌های تفریحی، گردشگری و مسکونی برای همیشه مشخص می‌شود.

صادق حسین‌پور ، مرگ تدریجی کشاورزی و تهدید امنیت غذایی و کاهش تولید محصولات و درآمد کشاورزان را از پیامدهای تغییر کاربری اراضی زراعی برشمرد و گفت: امسال برای اجرای طرح جلوگیری از تغییر کاربری اراضی در مازندران اعتبارات خوبی اختصاص یافته است.

او افزود: البته در مازندران به دلیل حضور نیروهای گشت حفاظتی و همکاری نهادهای اجرایی و امنیتی، میزان تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این استان امسال تا 70 درصد کاهش یافته است.