کدخبر: ۱۰۸۱۷۲ لینک کوتاه

بیم بازار سرمایه از کاهش قیمت نفت

آیا بورس از کانال ۷۰ هزار واحدی هم سقوط می کند؟

از نگاه برخی اقتصاددانان تشدید اثرات کاهش قیمت نفت بر بازار سهام به همراه ادامه کاهش قیمت نفت، در حالی اوج گرفته که اگر دولت نتواند کسری درآمدهای خود را از منابع دیگر تامین کند باعث تنش در بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصاد خواهد شد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، تشدید کاهش قیمت در بازارهای جهانی باعث شده تا اثرات منفی خود را در بورس تهران به نمایش بگذارد. به‌طوری که امروز بخش عمده ریزش 751 واحدی شاخص بورس و سقوط به کانال 70 هزار واحدی بر اثر افت قیمت صنایعی چون پتروشیمی و نفت و گازی در این بازار بود.

براین اساس در بازار امروز با وجود تزریق نقدینگی به بازار سهام و خرید صف‌های فروش توسط صندوق توسعه بازار، اما نگرانی‌ها از تداوم کاهش قیمت نفت باعث شد نه‌تنها بازار سهام از روند منفی خود خارج نشود بلکه با ریزش سنگین هم مواجه شود.

تشدید اثرات کاهش قیمت نفت بر بازار سهام با ادامه کاهش قیمت نفت درحالی اوج گرفته که قیمت نفت در کل اقتصاد کشور تاثیر به‌سزایی دارد؛ به‌طوری که اهمیت قمیت نفت را نمی‌توان در بورس تهران مساله کم اهمیت جلوه داد، چرا که عمده شرکت‌های بورسی به‌طور مستقیم و غیر مستقیم وابسته نفت هستند.

این مساله باعث شده تا در روزهای آینده نگرانی‌ها از افت بازار سهام و سقوط به کانال‌های ۶۰ هزارتایی باشند، چرا که در صورت رخ ندادن رویدادی مثبت در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور و ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، نمی‌توان انتظار داشت که وضعیت بازار سهام بهتر از شرایط کنونی شود.

با وجود این، همچنان فعالان بازار سرمایه چشم به بودجه سال آینده دوخته‌اند که دولت چگونه می‌خواهد کسری ناشی از کاهش قیمت نفت را جبران کند. اما گویا این نگرانی باعث شده است تا بازهم جو فروش بر این بازار غلبه کند.

در این راستا کار‌شناسان بازار سهام اعتقاد دارند که کاهش قیمت نفت باعث کاهش مبلغ دریافتی از محل فروش نفت خواهد شد که در صورتی که دولت نتواند آن را از منابع دیگر تامین کند باعث تنش در بازار سرمایه و سایر بخش‌های اقتصاد خواهد شد.

اما دولت چگونه می‌تواند در این شرایط که همچنان مذاکرات به نتیجه نرسیده است و تحریم‌های اقتصادی وجود دارند یا میزان فروش نفت را افزایش دهد یا اینکه جایگزین مناسبی برای جبران کسری درآمدهای خود پیدا کند؟ این موضوعی است که محسن عباسی، کار‌شناس بازار سهام معتقد است که منابع در دسترس دولت علاوه بر فروش نفت، مالیات‌ها و عوارض دریافتی از بنگاه‌ها، انتشار اوراق مشارکت و اوراق خزانه اسلامی، فروش شرکت‌های دولتی و... است که می‌توانند به عنوان جایگزین‌هایی برای جبران کاهش قیمت نفت مورد استفاده قرار گیرند.

به گفته او، افزایش مقدار فروش نفت نیز می‌تواند یک راهکار باشد که البته فعلا با توجه به لغو نشدن تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست، به علاوه، عرضه بیشتر، می‌تواند، کاهش قیمت بیشتری را هم به دنبال داشته باشد.

در این راستا مصطفی امید قائمی هم در رابطه با شرایط این روزهای بازار سهام که با کاهش شدید قیمت‌ها و متغیرهای اصلی معاملات مواجه شده، به بورس پرس گفته است: اولین و مهم‌ترین عامل ریزش چند روزه قمت‌ها و شاخص‌ها به دلیل افت شدید و دور از انتظار قیمت جهانی نفت است. این در حالی است که پیش‌بینی‌های بدبینانه‌ای از آینده این محصول استراتژیک شده که می‌تواند باعث سخت‌تر شدن شرایط شود.

به گفته او، افت شدید قیمت جهانی نفت و اثر مستقیم آن در اقتصاد کشور تک محصولی مانند ایران موجب می‌شود تا خواه ناخواه قیمت محصولات فراورده‌های پتروشیمی هم کاهش یابد. به همین دلیل و با توجه به نقش عظیم قیمت نفت در اقتصاد کشور، شرکت‌های بورسی وابسته مستقیم و غیر مستقیم به این محصول به همراه شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارای سبد شرکت‌های نفتی و گازی، با چالش‌های تازه‌ای مواجه شده‌اند.

این کار‌شناس بازار سهام اعتقاد دارد که قیمت نفت دارای وزن و آثار بسیار زیادی نسبت به سایر متغیر‌ها است. با این حال باید منتظر نهایی شدن و تصویب بودجه ۹۴ و همچنین آینده ارز بود. در حالی دولت در بودجه سال ۹۴ برنامه‌های حمایتی مناسبی را از بازار سرمایه مدنظر دارد که باید منتظر اثر افزایش نسبی قیمت ارز بر شرکت‌های صادرکننده محصولات بود.