کدخبر: ۱۰۸۲۱۰ لینک کوتاه

تداوم نوسانات کاهشی و ایستادن نفت روی سکوی ۵۷ دلار؛

تداوم موضع منفعل اوپک

در حالی که روند کاهشی قیمت نفت همچنان ادامه دارد، مواضع اوپک همچنان منفعلانه است تا جایی که به نظر می‌رسد هنوز هم خبری از عمل به سیاست‌های در نظر گرفته شده در تشکیل اوپک نیست.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در حالی که قیمت نفت روز به روز روند کاهشی خود را ادامه می‌دهد، دبیر کل اوپک در واکنش به ادامه سقوط قیمت نفت اوپک عنوان کرده است که این کاهش قیمت بیش از اندازه بوده است.

آنطور که وی عنوان کرده است، تولید کنندگان عضو اوپک می‌توانند کاهش قیمت نفت را تحمل کنند و میزان تولید خود را بدون تغییر نگه دارند.

صحبت کردن دبیرکل اوپک از موضع موافقت با روند کاهشی قیمت نفت در حالی صورت گرفته که در روزهای اخیر رئیس سابق اوپک این سازمان را در متوقف کردن روند نزولی بهای نفت «ناتوان» دانست و خواستار همراهی روسیه، نروژ و نیجریه با اوپک برای حمایت از قیمت‌ها شد.

با این حال، برخی مقامات اوپکی و کشورهایی همچون امارات و عربستان کماکان با روند کاهشی قیمت موافق هستند تا جایی که وزیر امارات عنوان کرده است که «امارات متحده عربی پیش‌بینی می‌کند حتی در صورت کاهش قیمت نفت به 40 دلار در هر بشکه نیز تولید اوپک تغییر نخواهد کرد.»

موضع استوار برخی کشورهای عضو اوپک بر تثبیت سقف تولید و پذیرش تداوم روند کاهشی در حالی صورت می‌گیرد که خود دبیر کل اوپک نیز تلویحا این روند را نامناسب دانسته است چرا که به اذعان وی، این روند کاهشی بسیار زیاد و بیش از اندازه بوده است. هر چند که او هرگونه تاثیر این کاهش قیمت بر کشورهایی مانند ایران و روسیه را تکذیب کرده است.

هر چند که به نظر می‌رسد قرار نیست هیچ تغییری در مواضع اوپک صورت گیرد تا جایی که آخرین اجلاس برگزار شده از سوی اوپک نیز، بدون نتیجه مشخص و با تثبیت سقف فعلی به پایان رسیده بود.

آن‌طور که در اساسنامه اوپک عنوان شده، یکی از اهداف تشکیل این سازمان، طراحی شیوه‌هایی برای تضمین ثبات قیمت نفت در بازار نفت بین‌المللی است. این در حالی است که اوپک هنوز هم روش و یا شیوه‌ای برای ثبات قیمت نفت در نظر نگرفته است.