کدخبر: ۱۰۸۲۱۵ لینک کوتاه

برنامه های مسکن در سال های اخیر بررسی شد

شاخص دسترسی به مسکن ۱۲ سال شد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاخص دسترسی به مسکن به ۱۲ سال رسیده است گفت: تولید مسکن بدون توجه به تقاضا صورت گرفته است و برخی بانک‌ها بدون اینکه به نیازها توجه کنند اقدام به ساخت‌وساز کردند.

به گزارش "اقتصاد نيوز " حامد مظاهریان  گفت: درحال حاضر  اهمیت بخش مسکن تنها در حد لغات باقی مانده است. در سالهای گذشته و از دهه 70 دستاوردهایی که در بخش مسکن ایجاد شده که دارای نکات مهمی است.

* از هر 105خانوار 100خانوار خانه دارند

وی افزود: در دهه 70 به ازای 109 خانوار صد خانه وجود داشت و این در حالی است که این عدد در سال 93 از هر 105 خانوار صد خانه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه جبران کسری‌های تولید مسکن صورت گرفته است، گفت: با چالش‌های نیرومندی در سر راه مواجه هستیم که یکی از آنها ناکارآمدی نظام تأمین منابع مالی مسکن است به طوری که در 23 سال گذشته 4 دوره رکود و رونق را در بخش مسکن شاهد بوده‌ایم.

مظاهریان با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات به این بازمی‌گردد که زمین به یک کالا تبدیل شده است، اظهار داشت: باید با اخذ مالیات‌ها بتوان افزایش قیمت زمین را کنترل کرد.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تا سال 1405، 45 هزار هکتار زمین شخصی احتیاج داریم که این کار ما را دشوار می‌کند.

وی به چالش دیگری در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: ناکارآمدی سیاست‌های توسعه شهری یکی از این چالش‌هاست به طوری که ما ناچار هستیم به اصلاح خدمات شهری و در حقیقت در طرح‌های توسعه عمرانی کاربری‌ها را نیز ببینیم و برای هر یک شهر برنامه جداگانه‌ای نیاز داریم.

وی افزود: ما ناچار هستیم سیاست‌های مسکن را در بخش‌های منطقه‌ای دنبال کنیم و این سیاست‌ها را اعمال کنیم.

مظاهریان گفت: عدم وجود نظام تأمین مسکن اجتماعی فراگیر یکی دیگر از چالش‌هایی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود و باید دولت بپذیرد که شکاف طبقاتی را از بین ببرد.

به گفته وی، از بین رفتن این شکاف باید از طریق یک نظام فراگیر اجتماعی صورت گیرد.

*شاخص دسترسی به مسکن باید به ۸ سال برسد

مظاهریان با بیان اینکه شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسیده است گفت: باید شاخص دسترسی به مسکن را از 12 سال به 8 سال کاهش دهیم که این نیازمند یک نظام حکمروایی محلی است.

مظاهریان اظهار كرد: می‌گویند آلودگی هوا وجود دارد اما انگار مسئولیت‌ها بر عهده هیچ کس نیست و هر کس مسئولیت را بر گردن افراد دیگری می‌اندازد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به چالش دیگری در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: عدم تطابق الگوی تولید مسکن یکی از این چالش‌هاست به طوری که در دو دهه گذشته جمعیت 125 درصد رشد کرده اما خانوار 175 درصد رشد داشته است پس آیا تعداد مسکن تولید شده جواب این افزایش خانوار را می‌دهد؟

*یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه داریم

به گفته وی، در حال حاضر در کشور یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که 300 هزار واحد آن مربوط به شهر تهران است.

وی تصریح کرد: متأسفانه تولید مسکن در کشور بدون توجه به تقاضا صورت گرفته است و یکسری بانکها اقدام به ساخت و ساز بدون توجه به نیاز انجام داده‌اند.

مظاهریان گفت: طبق مطالعه‌ای که از سوی مرکز تحقیقات مسکن صورت گرفته است سرانه ساخت مسکن از هر مترمربع 147 متر به 110 متر کاهش یافته است پس وقتی متراژ خانه‌ها کاهش می‌یابد در حقیقت باید خواسته‌های آن خانوار نیز در جاهای دیگر پاسخ داده شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: اگر چه کوچک‌سازی یک آرمان است اما باید به خواست خانوارها از قبیل آموزش، ورزش و بهداشت در جای دیگری به آن پاسخ داده شود.

*کمیته کنترل کیفیت مسکن با آغاز به کار مسکن مهر حذف شد

وی تأکید کرد: متأسفانه در زمانی که مسکن مهر آغاز شد قانونی تصویب شد که کمیته کنترل کیفیت باید ملغی شود که این به منزله این است که کیفیت فدای کمیت شده است.

مظاهریان به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: امید است که نتیجه این هم‌اندیشی کمک کند تا در یک افق 12 ساله به اهداف خود در بخش مسکن برسیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران گفت: این همایش امروز در حالی برگزار می‌شود که یک وقفه 6 ساله در برگزاری آن به وجود آمده بود بنابراین امید است با پیگیری 7 محور مهم در این همایش شاهد تحولات بزرگ و عظیم در بخش مسکن باشیم.

لينك هاي مرتبط را در زير بخوانيد :

آخوندي:ساخت يك ميليون مسكن در هر سال

آغاز پرداخت وام مسكن روستايي از امروز