کدخبر: ۱۰۸۲۲۳ لینک کوتاه

رئیس جمهوری در مجمع عمومی بانک مرکزی:

سیاست‌های پولی ما انقباضی و انبساطی نیست

حسن روحانی گفت: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که دست بانک مرکزی برای استفاده از اعتبارات خود در بازارهای داخلی و خارجی بیش از پیش باز شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، حسن روحانی با حضور در پنجاه و چهارمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی ایران با ابراز خرسندی از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی در دولت جدید و تشکر از گزارش رئیس کل بانک مرکزی، اعضای ستاد اقتصادی دولت و نماینده ناظر بانک مرکزی، گفت: کار در شرایط دشوار و خدمت‌رسانی مردم در شرایط سخت و عبور از پیچ و خم‌ها نزد مردم و خدا محاسبه می‌شود و بی‌اجر و ثواب نمی‌ماند.

در ادامه مهم‌ترین صحبت های حسن روحانی در این مجمع می‌آید:

سیاست دولت رویکرد و سیاست انضباطی بود تاثبات اقتصادی ایجاد کند.

از شروع به کار عمر دولت یازدهم نسبت به افزایش پایه پولی، حجم نقدینگی و نحوه استفاده و بهره‌برداری از منابع پولی بانک مرکزی حساس بودم و امروز نیز بر دستاورد دولت در اجرای انضباط و ایجاد ثبات تأکید می‌کنم.

نوسازی بانک مرکزی و نقشه راهی که برای ادامه حرکت این بانک تدوین شده است، می‌تواند ما را در فردایی که می‌خواهیم با دنیا ارتباط بیشتری داشته باشیم، کمک کند.

نظام بانکی بدون ارتباط با دنیا مفهومی ندارد.

باید شرایط به گونه‌ای باشد که دست بانک مرکزی برای استفاده از اعتبارات خود در بازارهای داخلی و خارجی بیش از پیش باز شود.

سیاست‌های دولت در حوزه پولی و ارزی، انقباضی و انبساطی نبوده است.

دولت تلاش می‌کند که هر چه سریع‌تر به موضوع تحریم‌ها پایان دهد.

در آغاز دولت یازدهم نرخ تورم بالای 40 درصد و بسیار بیشتر از سود بانکی بود، یعنی سپرده‌گذاران پول خود را در اختیار بانک می‌گذاشتند و ضرر نیز پرداخت می‌کردند، اما امروز باید شاهد پرداخت سود متعادل به آنها باشیم.