کدخبر: ۱۰۸۷۴۰ لینک کوتاه

با تد (TED) بیشتر آشنا شوید

ایده‌ای برای گسترش ایده‌ها

پروژه TED (مخفف Technology, Entertainment, Design) مجموعه‌ای از کنفرانس‌های جهانی است که با هدف گسترش ایده‌های نو حول محور‌های تکنولوژی، تفریح و طراحی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

محمدرضا ازلی صفت: TED مخفف Technology, Entertainment, Design است که به معنای طراحی، تفریح (معنای کلی را در نظر بگیرید) و تکنولوژی است. تد مجموعه‌ای از کنفرانس‌های جهانی است که حول محور‌های طراحی، تفریح و تکنولوژی برگزار می‌شود و توسط بنیاد سپلینگ که غیر انتفاعی است، اداره می‌شود. اگر ویدئو‌های کنفرانس‌های تد را مشاهده کرده باشید حتما با شعار "ایده‌هایی با ارزش گسترش" را مشاهده کرده‌اید. تد در سال 1984 تاسیس شد و در سال 1990 سری کنفرانس‌های سالانه تد شروع به کار کرد. تاکید اولیه تد با توجه به ریشه‌هایش در سیلیکون ولی، بر روی تکنولوژی و طراحی بود، اما با گذشت زمان کم کم گستره تمرکز آن افزایش یافت و به موضوعاتی مانند علم، فرهنگ و موضوعات آکادمیک گسترش یافت.

کنفرانس اصلی تد به صورت سالانه در شهر ونکوور و TEDActive که کنفرانسی به موازات کنفرانس اصلی تد است، در شهر ویستلر در ایالت بیریتیش کلمبیا برگزار می‌شوند. تد اکتیو کنفرانسی است که به صورت زنده و اچ‌دی پخش می‌شود و با تاکید بر ارتباط، گفتگو و نوآوری بنا شده است و زحمات دست اندکاران جامعه تد را جشن می‌گیرد. پیش از سال 2014، این کنفرانس‌ها به ترتیب در لانگ بیچ و پالم اسپیرینگ کالیفرنیا برگزار می‌شدند. رخداد‌های تد در سرتاسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا نیز برگزار شده‌اند و بصورت زنده نیز بخش شده‌اند. این کنفرانس‌ها اکثرا بازه گسترده‌ای از سخنرانی‌های تحقیقاتی و کاربرد علم و فرهنگ را شامل می‌شوند که معمولا درون یک داستان بیان می‌شوند. به سخنرانان معمولا حداکثر 18 دقیقه زمان می‌دهند تا ایده خود را به بهترین نحو ممکن از لحاظ نوآوری و درگیر کردن مخاطبان ارائه دهند.

در بین سخنرانان پیشین کنفرانس‌های تد نام‌هایی چون: بیل کلینتون، جین گودال، مالکوم گلدول، ال گور، گوردون بران، ریچارد داوکینز، بیل گیتس، بونو، مایک رو و موسسان گوگل لری پیج و سرگی برین و بسیاری از برندگان جایزه نوبل به چشم می‌خورند. سرپرست تد در حال حاضر کریس اندرسون، ژورنالیست کامپیوتر و ناشر مجله، است.

 از سال 2006 تاکنون، ویدئو‌های تد به صورت رایگان در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. از آوریل 2014، در حدود 1700 ویدئوی سخنرانی‌های تد بر روی وب‌سایت آن قرار گرفته است. در سال 2011 تعداد بازدید از ویدئو‌های تد به 500 میلیون رسید و در نوامبر سال 2012 بازدید از ویدئو‌های تد در مجموع به یک میلیارد بازدید رسید.

بیانیه ماموریت تد به صورت زیر شروع می‌شود: «ما با شور و علاقه فراوان بر این باوریم که ایده‌ها قدرت تغییر نگرش، زندگی و در انتها جهان را دارند. بنابراین ما در اینجا اتاق پایاپایی را ایجاد کرده‌ایم که دانش و الهام را توسط الهام بخش‌ترین متفکران جهان گسترش می‌دهیم و جامعه‌ای از افراد کنجکاو را ایجاد کرده‌ایم که به تعامل با ایده‌ها و یکدیگر می‌پردازند.»

تد دارای 90 کارمند است که در دفتر‌های مرکزی نیویورک و ونکوور مستقر هستند.

تاریخچه تد
ایده تد توسط ریچارد سال ورمن، معمار و گرافیست آمریکایی بنا نهاده شد. او همگرایی تکنولوژی، تفریح و طراحی را مشاهده کرده بود که اصل و بنیان تد شد. اولین کنفرانس توسط هری مارکس و ورمن در سال 1984سازماندهی شد و در آن به لوح فشرده سونی و اولین کامپیوتر مکینتاش اپل پرداخته شد. ارائه‌ها توسط ریاضیدان معروف بنوا مندلبرو و اعضای با نفوذ صنعت کامپیوتر انجام شد.

کنفرانس از لحاظ مالی ناموفق بود و تقریبا شش سال طول کشید تا کنفرانس بعدی برگزار شود. از سال 1990 به بعد، جامعه رو به رشد TEDsters سالانه در این مراسم در مونتری کالیفرنیا دور هم جمع می‌شدند اما از سال 2009 به بعد به دلیل افزایش چشمگیر تعداد شرکت کنندگان، این کنفرانس به لانگ بیچ کالیفرنیا شد.

در ابتدا سخنرانان در حوزه‌های اصلی تد یعنی تکنولوژی، تفریح و طراحی سخنرانی می‌کردند اما در دهه 90 میلادی، فهرست سخنرانان گسترش یافت تا دانشمندان، فیلسوفان، موسیقی‌دانان، رهبران مذهبی و آدم‌های نیکوکار نیز بتوانند سخنرانی کنند.

در سال 2000، ورمن به دنبال جانشینی برای خود در سن 65 سالگی بود. او با کریس اندرسون، کارآفرین حوزه رسانه آشنا شد تا آینده تد را با او در میان بگذارد. در نوامبر سال 2001، بنیاد سپلینگ کریس اندرسون صاحب تد شد. در سال 2002، اندرسون در یکی از کنفرانس‌های تد سخنرانی کرد و ایده‌های خود برای آینده تد و نقش خود به عنوان سرپرست را با عموم مردم در میان گذاشت. ورمن در سال 2002 کنفرانس‌های تد را ترک کرد.

در سال 2006، شرکت در کنفرانس‌های تد 4400 دلار به ازای هر نفر هزینه داشت و تنها با دعوت امکان شرکت در این کنفرانس ها وجود داشت. در سال 2007 مدل عضویت تغییر کرد و هزینه عضویت به 6000 هزار دلار رسید که این هزینه شامل شرکت در کنفرانس، نامه‌های انجمن، ابزارآلات شبکه و دی‌وی‌دی‌های کنفرانس‌ها می‌شد.

TEDGlobal
در سال 2005، با سرپرستی اندرسون، کنفرانسی با نگاهی جهانی‌تر در کنار کنفرانس اصلی تد با نام تدگلوبال پایه گذاری شد. از سال 2005 این کنفرانس در آکسفورد انگلیس، آروشا در تانزانیا و ادینبورگ در اسکاتلند برگزار شد. در این کنفرانس در طی 5 روز، نبوغ بشر را با کاوش در ایده‌ها، نوآوری‌ها و خلاقیت از سرتاسر جهان جشن می‌گیرند. آخرین کنفرانس تد گلوبال در ریودو ژانیروی برزیل در سال 2014 برگزارشد.

TED Prize
تد پرایز در سال 2005 معرفی شد، تا سال 2010 این برنامه به طور سالانه به سه نفر 100 هزار دلار جایزه‌ و "آروزی تغییر جهان" را می‌داد. هر برنده آروزی خود را در کنفرانس سالانه آشکار می‌کند. از سال 2010، با تغییری که در فرآیند انتخاب ایجاد شد، تنها یک برنده انتخاب می‌شد تا اطمینان حاصل شود که امکان رسیدن به آروزی برنده به حداکثر می‌رسد. در سال 2012، جایزه به شخص داده نشد بلکه به مفهومی که در حال گسترش شد. این مفهوم گسترش شدید شهرسازی در دهه اخیر بود. در سال 2013، جایزه به 1 میلیون دلار افزایش یافت.

تد، تام شننرا ممسئول طراحی جایزه تدپرایز کرد. این جایزه شمال یک گوی با قطر حدودا 20 سانتی‌متر است که بر روی دیسکی از چوب گردو به صورت مغناطیسی معلق است.

TED.com
در سال 2005 کریس اندرسون جون کوهن را با عنوان کارگردان رسانه تد استخدام کرد. در سال 2006، بعد از اینکه ایده کوهن در رابطه با برنامه تلویزیونی بر پایه ویدئو‌های کنفرانس‌های تد، با شکست مواجه شد، منتخبی از ویدئو‌های تد که بیشترین امتیاز را از بینندگان گرفته بودند بر روی وب‌سایت تد، یوتیوب و آیتیونز قرار گرفتند. در ابتدا تنها تعدادی از ویدئوها در اینترنت قرار گرفتند تا بتوان بررسی کرد که آیا بینندگان از آن‌ها استقبال می‌کنند یا خیر. در سال 2007 تعداد این ویدئوها به 44 عدد رسید و بیش از 3 میلیون بازدید داشت. بر اساس این موفقیت، ارگان تد، صد‌ها هزار دلار را برای تولید ویدئو‌های تد و ساخت وب‌سایتی برای نمایش این ویدئو‌ها که در حدود 100 ویدئو بود، سرمایه گذاری کرد.

در آوریل سال 2007، وب‌سایت جدید تد افتتاح شد. در سال‌های بعدی، وب‌سایت تد جایزه‌های بسیاری را دریافت کرد.

در ژانویه سال 2014، بیش از 1500 ویدئو‌ ازکنفرانس‌های تد بر روی وب‌سایت تد قرار گرفت. در هر هفته به طور میانگین 5 تا 7 ویدئو جدید منتشر می‌شود. در ژانویه سال 2009 ویدئو‌های تد، در حدود 50 میلیون بازدید داشت. در ماه ژوئن 2011 تعداد بازدید‌ها به 500 میلیون رسید و در نوامبر 2012، تعداد بازدید‌ها به 1 میلیارد رسید.

کریس اندرسون در مصاحبه‌ای در مارس 2012 گفت: در سال‌های پیشین در حدود 800 نفر هر سال دور هم جمع می‌شدند، در حال حاضر در حدود 1 میلیون نفر هر روز ویدئو‌های تد را بصورت آنلاین مشاهده می‌کنند. زمانی که ما اولین ویدئوها را بصورت آزمایشی بصورت آنلاین به اشتراک گذاشتیم با استقبال عظیم کاربران روبرو شدیم که رویه ارگان تد را از کنفرانس به "گسترش ایده‌های ارزشمند" تغییر دادیم و یک سایت بسیار بزرگ را در کنار آن شکل دادیم. کنفرانس‌ها هنوز نقش موتور را دارند و وب‌سایت نقش تقویت کننده را دارد که ایده‌ها را منتشر می‌کند.