کدخبر: ۱۰۸۷۶۱ لینک کوتاه

دبیر اول کمیسیون برنامه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز:

ریشه فساد در انتصاب‌ها و استخدام‌هاست

دبیر اول کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: فسادهای اقتصادی در کشور جزو حقایق جامعه است و نمی‌شود انکارش کرد.

غلامرضا اسدالهی در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» در رابطه با گسترش فسادهای اقتصادی در کشور و رسیدگی ساختاری و ریشه‌ای نشدن به این گونه فساد‌ها با بیان اینکه فسادهای اقتصادی زاییده رفتار‌ها و ساختارها است، گفت: در کشور ما ساختارهای اداری و نهاد‌ها فسادزاست، همچنین برخی از افراد زمینه فساد‌ها را در ادارات و نهادهای تحت امر خود ایجاد می‌کنند، به گونه‌ای که در انتصاب‌ها و استخدام‌هایشان از افراد بی‌صلاحیت و ناپاک استفاده می‌کنند. 
اسدالهی ادامه داد: هیچ‌گونه فسادی زیبنده نظام اسلامی نیست اما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و روی کار آمدن دولت‌های مختلف فسادهای اقتصادی مختلفی در کشور اتفاق افتاده است که این موضوع جای تاسف دارد اما همچنان برای جلوگیری از آن کار ریشه‌ای صورت نمی‌گیرد. 
وی با بیان اینکه از جهت مبارزه با وضعیت فسادهای اقتصادی در کشور باید بگویم متاسفانه وضعیت مناسبی نداریم، گفت: فسادهای اقتصادی در کشور جزو حقایق جامعه است و نمی‌شود انکارش کرد. 
نماینده مجلس نهم تاکید کرد: برای مبارزه با فسادهای اقتصادی در کشور باید زمینه‌های فساد را نابود کنیم. زمینه‌های فساد هم شامل استفاده از افراد سابقه‌دار و ناپاک در پست‌های اداری و نهادهای اقتصادی است. 
وی ادامه داد: اما با وجود اینکه تا حدودی چنین اتفاقاتی افتاده اما متاسفانه شاید آن نتیجه‌ای که باید گرفته می‌شد، به دست نیامده است. 
اسدالهی با اشاره به فرمان پنج ماده‌ای مقام معظم رهبری در رابطه با فسادهای اقتصادی و صحبت‌های ایشان در سال‌های مختلف در این رابطه بیان کرد: در این میان دولت‌هایی که سر کار آمده‌اند هر کدام اقداماتی داشته‌اند اما اقداماتشان ریشه‌ای نبوده و تنها به دوره ریاست خود در کشور فکر کرده‌اند تا کار ریشه‌ای و ماندگار. 
نماینده مردم تربت جام در مجلس خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم کار ریشه‌ای در این زمینه انجام دهیم باید ساختار‌ها را متناسب با جامعه ایجاد کنیم. 
وی افزود: نبود شفافیت‌ها و اعطای برخی از مجوز‌ها رانت ایجاد می‌کند، همچنین محدودیت دسترسی به اطلاعات رانت ایجاد می‌کند.
دبیر اول کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: به همین دلیل لازم است تا سیستم را شفاف ایجاد کنیم و تا جایی که می‌توانیم باید دخالت افراد را کم کنیم و در همین زمینه می‌توانیم سیستمی ایجاد کنیم که واگذاری‌ها و... فقط از طریق فراخوان باشد و به این شکل انتظار می‌رود که زمینه‌های بروز فساد از بین برود. 
اسدالهی همچنین افزود: در کشور باید با افرادی که مرتکب فساد‌های اقتصادی می‌شوند قاطعانه برخورد کنیم. اما متاسفانه در کشور ما زمانی که فساد اقتصادی رخ می‌دهد هیچ خبری از استعفا نیست و مسئولان آن نهادی که در آن فساد اقتصادی رخ داده، خود را موظف به پاسخگویی به‌خصوص به مردم نمی‌دانند که همین باعث ایجاد نبود اطمینان در مردم می‌شود. برای مثال در پرونده سه هزار میلیارد تومانی اختلاسی که در کشور رخ داد، نه‌تنها وزیر اقتصاد آن زمان استعفا نداد بلکه پس از مدتی دیگر این پرونده از نظر‌ها خارج شد و پیگیری آنچنانی نشد. به همین دلیل تصمیمات در این حوزه باید قاطعانه باشد تا شاهد چنین فسادهایی نباشیم. 
وی در رابطه با وظیفه نظارتی مجلس و عملکرد نمایندگان در رابطه با این مسئله بیان کرد: مجلس متاسفانه در حوزه نظارت کاری نکرده است. 
اسدالهی تاکید کرد: اگر ما در کشور قوانین لازم را داشته باشیم اما آنها را اجرایی نکنیم، آن قوانین به هیچ دردی نمی‌خورد و در همین رابطه مجلس باید کار ساختاری و ریشه‌ای انجام دهد اما در حال حاضر در این زمینه مجلس کوتاهی می‌کند و نمایندگان وقتشان را به جای اینکه صرف پرداختن به مسائل ریشه‌ای و ساختاری کنند، برای مسائل حوزه‌ای صرف می‌کنند.