کدخبر: ۱۰۸۷۷۲ لینک کوتاه

رشد اقتصادی منفی روسیه

روبل بیش از ۴۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، طبق اعلام وزیر اقتصاد روسیه ، تولید ناخالص داخلی این کشور در ماه نوامبر، نسبت به مدت مشابه سال قبل ، 0.5 درصد کاهش یافته است.
انقباض اقتصاد روسیه که برای اولین بار در پنج سال گذشته رخ داده است، از رکود در اقتصاد این کشور و ناتوانی دولت در بهبود شرایط حکایت دارد همچنین شاخص تولیدات کارخانه ای روسیه نیزدر این ماه با نرخی که از ماه می به بعد بی سابقه بوده ، کاهش یافته است.
با سقوط قیمت نفت به کمتر از 60 دلار برای هر بشکه، احتمال دارد این کشور رشد منفی چهار درصدی را در سال آینده میلادی تجربه کند، این البته نه یک پیش بینی بدبینانه توسط مخالفان، که اظهارات وزیر مالیه دولت پوتین است.
در هفته گذشته، روبل بیشترین افزایش ارزش در برابر دلار را در 16 سال گذشته تجربه کرد که علت آن البته، قدرتمند شدن واقعی روبل نبود.
شرکتها و موسسات مختلف ، برای پرداخت مالیات خود تا قبل از پایان سال نیاز به تبدیل ارزهای خارجی خود به روبل داشتند، همچنین دولت دستورالعملی برای اجبار صادرکنندگان به تبدیل درآمد ارزی خود به روبل را اجرائی کرده است. این دو عامل باعث افزایش غرضه ارز و در نتیجه افزایش ارزش روبل در بازارهای داخلی روسیه شد .