کدخبر: ۱۰۸۸۲۱ لینک کوتاه

افزایش جریمه قطع درخت در تهران

رئیس شورای شهر تهران در جریان جلسه علنی امروز این شورا، از افزایش جریمه قطع درخت در تهران خبر داد.

فارس نوشت:

مهدی چمران در این زمینه، گفت: تا پیش از این به ما اجازه رای دادن درباره باغ را نمی دادند اما در نهایت به این وسیله، عنوان کردیم در جاهایی که نه باغ بزرگ وسیع، بلکه خانه ای از 500 تا 2 هزار متر است و درخت دارد، در 30 درصدی که دارای درخت نیست و یا درخت کمتری است اجازه ساخت داشته باشند و 70 درصد باقیمانده آن حتما باید درختکاری باشد و حتی آلاچیق، استخر و ... هم نداشته باشد.

به گفته وی، پیش از این دیوان عدالت اداری درباره تمام رایی‌هایی که برای باغ داده می‌شد به ما می‌گفت شما اجازه صدور رای ندارید بلکه ماده 14 در وزارت مسکن وجود دارد و باید تصمیم بگیرد.

وی گفت: حتی شورای عمومی این موضوع را تصویب کردند و وقعی به مصوبه شورای شهر نمی‌گذاشتند؛ در چنین شرایطی طرحی تهیه کردیم و به مجلس بردیم که «تنها مرجع تشخیص برای قطع درختان شورای اسلامی شهر است». این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجمع تشخیص رفت. در مجمع تشخیص نیز چند ماه درباره آن بحث کردیم و در نهایت گفتند که مصوبه اشتباهی آمده است.

وی گفت: به این وسیله به طور قطع و یقین بسیاری از این باغ – مسکونی (تمامی محدوده شمیران، بخشی اعظمی از منطقه 2 و منطقه 3 ) در حال اضمحلال بود اما با این روش توانستیم تعداد زیادی از این باغات را حفظ کنیم. به گفته چمران از بین رفتن باغات شهر تهران که سرعت گرفته بود با این روند کند تر شده و این موضوع را می‌توان با آمار نشان داد.

وی به جرایم در نظر گرفته شده برای قطع درختان در شهر تهران اشاره کرد و گفت: کمیسیون معماری و شهرسازی تغییری در جرایم قطع درختان ایجاد کرده‌اند تا بازدارنگی آن بیشتر شود. چمران در پایان گفت: درخت فضا و هوا را تلطیف کره و آلودگی را از بین نمی برد، این در حالی است که باید اجازه تولید آلودگی را ندهیم اما این موضوع آنگونه که باید صورت نمی پذیرد.