کدخبر: ۱۰۹۳۰۱ لینک کوتاه

تولید ۱۲ میلیون تن سنگ آهن توسط چادرملو

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سالانه ۵/۱۰ میلیون تن سنگ‌آهن کنسانتره و حدود یک تا ۵/۱ میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی جمعا حدود ۱۲ میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند که ۵/۳ میلیون تن کنسانتره خود را نیز در گندله‌سازی اردکان تبدیل به گندله می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، مدتی است که مطالبی درباره فروش مزایده‌ای سنگ‌آهن شرکت چادرملو از سوی برخی افراد مطرح می‌شود. 
محمود نوریان، مدیرعامل این شرکت در گفت‌و‌گویی کوتاه با دنیای اقتصاد ضمن ارائه تصویری کلی از فعالیت‌ها و حجم تولیدات این شرکت و همچنین شیوه قیمت‌گذاری محصولات، ریشه اصلی برخی اتهامات را طرح برخی شایعات بیرون از شرکت چادرملو عنوان کرد.  محمود نوریان گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سالانه 5/10 میلیون تن سنگ‌آهن کنسانتره و حدود یک تا 5/1 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی جمعا حدود 12 میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند که 5/3 میلیون تن کنسانتره خود را نیز در گندله‌سازی اردکان تبدیل به گندله می‌کند. این شرکت 7 میلیون تن کنسانتره اضافی را به شرکت‌های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان می‌فروشد.
 وی توضیح داد: سنگ‌آهن دانه‌بندی به‌علت عدم مصرف در داخل و همچنین نیاز شرکت به ارز جهت تامین تجهیزات توسعه‌ای و نیازهای تامین قطعات برای ماشین‌آلات بهره‌برداری به‌صورت سرمعدن (Ex-Work) فروخته می‌شود. توضیح اینکه تا سال گذشته سالانه حدود 20 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی توسط شرکت‌های خصوصی و دولتی صادر می‌شد که سهم این شرکت به‌رغم اینکه بزرگ‌ترین تولید‌کننده سنگ‌آهن در کشور است، حداکثر 8 درصد بوده است. امسال نیز با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی تا نصف کاهش یافته، صادرات سنگ‌آهن افت چشمگیری داشته است.
وی درباره نحوه قیمت‌گذاری محصولات چادرملو نیز افزود: فروش داخلی برای کلیه شرکت‌ها بر مبنای فرمولی مشخص و درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان است که طی سالیان متمادی به همین منوال انجام می‌شود و تولید‌کنندگان سنگ‌آهن و شرکت‌های فولادی بدون کمترین مشکلی باهم توافق دارند. نوریان ادامه داد: سنگ‌آهن دانه‌بندی بر اساس کشف قیمت در مزایده عمومی با بیشترین قیمت فروخته می‌شود به این ترتیب که پاکت‌های پیشنهاد‌ها در کمیسیون معاملات با ریاست یکی از اعضای هیات‌ مدیره و حضور نمایندگان شرکت‌کننده در مزایده باز شده و نتیجه جهت تصمیم‌گیری به هیات‌ مدیره گزارش می‌شود و در صورت تصویب نهایی آن و مشخص شدن برنده مزایده، مدیر عامل اجرای آن را به عهده دارد.
وی درخصوص ادعاهای مطرح شده درباره این شرکت هم گفت: اصل ماجرا به دعوای بیرون از شرکت یکی از مشتریان با شریک خود در سایر پروژه‌ها بازمی‌گردد و اینکه با شکایت مشتری ما شریک وی نیز از سوی دادگاه محکوم شناخته شد. اما به هر طریق این موضوع که از سال 90 آغاز شده و ادامه دارد با موضوع بهره مالکانه شرکت و اختلافاتی که در نحوه محاسبه آن وجود دارد، همزمان شده و متاسفانه موجبات سوء استفاده برخی افراد را برای طرح برخی ادعاهای بی اساس فراهم ساخته است. مدیرعامل چادرملو در پایان تاکید کرد: به‌رغم اتهام زنی‌های متعدد از سوی مدعیان، تاکنون هیچ‌گونه مدرکی از سوی این افراد به نهادهای نظارتی ارائه نشده است.
 منبع: اقتصادنیوز