کدخبر: ۱۰۹۳۰۴ لینک کوتاه

نگاه «اقتصادنیوز» به شرط‌بندی در مسابقات کبوترپرانی

قمار بر سر پرواز کبوترها

در حالی که از قدیم، مسابقاتی برای بازی خروس‌ها برگزار می‌شد و صاحبان آنها به نوعی شرط‌بندی کرده و برنده یا بازنده می‌شدند، مسابقات جدیدتری با عنوان کبوترپرانی نیز در برخی شهرستان‌ها برگزار می‌شود که همچون خروس‌بازی، شرایط خاص خود را دارد‌.

سپیده اشرفی- خروس بازان شهرستان‌ها شاید این روزها روزگار بازی خرو‌س‌هایشان را به تماشا بنشینند اما کبوتربازان، منتظر رسیدن گرم‌ترین روزهای سال هستند تا بتوانند با پر دادن کبوترهای خود، برنده یا بازنده شوند.

گشتی در میان سایت‌هایی که برای این مسابقات در نظر گرفته شده نشان می‌دهد که این مسابقات حتی کارت‌های مخصوص به خود را دارد تا متقاضیان بتوانند با کارت‌های مخصوص، مردم را به تماشا دعوت کنند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در رونوشت این کارت‌ها عنوان شده است:" چه خوبه ما کبوترپران‌ها هم وقتی می‌خواهیم مسابقه بدیم، برای ارزش نهادن به خودمون و دیگران و بالا بردن سطح دیدگاه اجتماعی از این کارت دعوت‌ها استفاده کنیم." این نوشته نشان از جدی بودن مسابقات برای افرادی است که بخش مهمی از فعالیت‌های خود را صرف آن می‌کنند.

با این حال، مسابقات کبوترپرانی مانند مسابقات خروس‌بازی در همه فصل‌ها برگزار نمی‌شود، چرا که کبوترها برای پریدن، نیاز به هوای مساعد دارند. برهمین اساس هم این مسابقات بیشتر در گرم‌ترین فصل سال یعنی تابستان صورت می‌گیرد و رونق آن در تیر ماه است. با این حال به گفته یکی از کسانی که در این مسابقات شرکت می‌کند، در فصل‌های بهار و پاییز هم این مسابقات برگزار می‌شود اما به اندازه تابستان‌ها رونق ندارد.

آن طور که سایت‌های مربوط به این مسابقات هم نشان می‌دهد، در هر یک از مسابقات کبوتر پرانی، دو، سه یا چهار نفر، کبوترهای خود را در مسابقه شرکت می‌دهند.

نکته جالب دیگر در مورد این مسابقات، نحوه مدیریت کبوترها است. در این مسابقات یک کبوتردار ممکن است شخصا به کبوترهایش رسیدگی کند یا فرد مجربی را به نام "بومدار" استخدام کند و با قراری که با او می‌گذارد، این فرد به تمرین کبوترهای کبوتردار می‌پردازد. در عین حال، هر طرف داوری برای خود دارد که نماینده اوست و مسئولیت مراقبت از کبوترهای طرف مقابل را در شب مسابقه بر عهده دارد.

نگاهی به دیگر کشورها و مقایسه برگزاری چنین مسابقاتی نشان می‌دهد که در کشورهایی مانند تایوان نیز، مسابقات کبوترپرانی برگزار می‌شود و این مسابقات مختص ایران نیست. با این حال، در شرایط فعلی و با سرمای زمستان امکان برگزاری این مسابقات نیست و به نظر می‌رسد که برای تماشای آن باید در انتظار تیر ماه به عنوان گرم‌ترین فصل سال ماند.