کدخبر: ۱۰۹۳۱۰ لینک کوتاه

یک منبع آگاه در وزارت خارجه:

همدستی واشنگتن و ریاض در کاهش قیمت نفت بعید است

یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه با رد همکاری عربستان و آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران و روسیه در ایجاد تلاطم در بازار نفت گفت: بعید می‌دانم واشنگتن بخواهد منافع خود در عرضه نفت شیل را در همدستی با ریاض به خطر بیاندازد؛ حتی این تحلیل هم وجود دارد که کاهش قیمت نفت اعلان جنگ غیر رسمی به آمریکا است.

یک منبع آگاه در وزارت خارجه در گفت و گو با اقتصاد نیوز با اشاره به مذاکرات آتی ایران و 1+5 در این هفته اظهار داشت: تهران و قدرت های بزرگ جهانی تلاش بسیاری را برای دستیابی به توافق انجام داده اند اما در صورت عدم نتیجه گیری از این مذاکرات این تنها ایران نیست که ضرر می کند.

وی افزود: با این وجود براین باورم که اراده سیاسی بسیار زیادی برای دستیابی به توافق در میان طرف های مذاکره کننده پرونده هسته ای ایران وجود دارد و قطعا توافق دست‌یافتنی است.

این منبع آگاه ادامه داد: البته منافع برخی اقتضا می کند که ما به این توافق نرسیم. مثلا اسرائیلی ها که از نفوذ بسیار زیادی در اروپا و آمریکا برخوردار هستند و مایلند که پرونده هسته ای ایران در یک روند فرسایشی بی سرانجام قرار گیرد.

وی گفت: البته برخی از همسایگان ما هم در این عدم توافق منافعی دارند. گزارش های منتشره نشان می دهد که سعودی ها هم تمایل چندانی برای سرانجام گیری از مذاکرات هسته ای ایران ندارند.

به گفته این منبع آگاه، لابی عربی و اسرائیلی با نفوذ بسیار زیادی که در کنگره آمریکا دارد برای سنگ اندازی در روند مذاکرات تلاش می کند هر چند که اوباما با تهدیدات خود گفته است که هرگونه مانع تراشی در دستیابی به توافق را وتو خواهد کرد.

وی با طرح این موضوع که پیروزی ما از توافق ژنو آغاز شد و دیگر نمی توان این مذاکرات را به جایگاه اولیه اش بازگرداند، تاکید کرد: همانطور که آقای روحانی نیز گفتند پروسه تحریم ها با ترک جدی مواجه شده است و اگر کسانی در ایران به دنبال آن بودند که با بحث های هسته ای، کیفیت بازدارندگی استراتژیک پیدا کنیم ما به این هدف دست یافته ایم.

وی یادآور شد: ما هر زمان که تصمیم بگیریم بمب بسازیم به فاصله چندماه می توانیم این کار را انجام دهیم. این ادعای ما نیست و همه به این موضوع اذعان دارند، اما واقعیت این است که ما نمی خواهیم بمب بسازیم.

این منبع آگاه افزود: حالا اینکه چرا ما تمایل به ساخت بمب اتم نداریم، یا چرا سیاست ما نیست، یک بحث نظری و عملی منطقه ای دارد که باید بدان پرداخت اما به طور کلی منافع استراتژیک ما ایجاب نمی کند با اقداماتی چون ساخت بمب برتری متعارف خود را به خطر بندازیم.

وی ادامه داد: بر اساس اسناد ویکی لیکس در سال 2004 کشورهایی چون عربستان به جهت آنکه مخالف قدرت منطقه ای ایران هستند با دستیابی به توافق هسته ای مخالف بوده‌اند. با برنامه ریزی های استراتژیک ایران اوضاع عراق و سوریه که سعودی ها خواهان افزایش تنش های داخلی آنها بودند، تقریبا آرام شده است و به هر حال اگر در این موفقیت ها، تفاهم هسته ای هم حاصل شود، طبیعی است که ریاض به مخالفت با آن برمی‌خیزد.

این منبع آگاه در رابطه با امکان سفر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به عربستان که در راستای بهبود مناسبات تهران و ریاض صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: از زمان و چند و چون این سفر اطلاعی ندارم اما در هر صورت با توجه به موفقیت های سفرهای پیشین ایشان قطعا این سفر هم برهمین اساس صورت می گیرد.