کدخبر: ۱۰۹۳۵۵ لینک کوتاه

راهکار جدید بانک‌ها برای دور زدن سود بانکی

اگرچه دولت با محوریت بانک مرکزی بارها و بارها اعلام کرده که با بانک‌های متخلف از نرخ سود بانکی به شدت برخورد می‌کند و همه موظف هستند مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر نرخ سود ۲۲ درصدی تسهیلات را رعایت کنند، اما اکنون بانک‌ها الحاقیه‌ای را پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند که سود شش درصدی را در کنار سود رسمی ۲۲ درصدی تسهیلات از آنها طلب می‌کنند.

تابناک نوشت:

این روزها دولت برای اعمال سود مصوبش در بانک‌ها، کار را بسیار سفت و سخت گرفته است. آنگونکه رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید، نظارت کافی بر روی عملکرد بانک‌ها در دریافت نرخ سود وجود دارد و به بان‌کها اجازه داده نمی شود که سودی بیش از نرخ سود مصوب را در ارایه تسهیلات به مردم اعمال کنند.


تا اینجای کار تنها یک حرف، از رئیس کل بانک مرکزی باقی مانده است و آنگونه که مردم و فعالان اقتصادی که برای دریافت تسهیلات مجبور به مراجعه با بانک‌ها و به نوعی گردن خم کردن جلوی مدیران بانکی هستند، می گویند چنین نرخ سودی یک رویا بیش نیست و مجبورند که نرخ سود بالا را با تمام شرایطی که بانک می گوید، بپذیرند.


اکنون نیز فعالان اقتصادی می گویند که نرخ سود بانکی از زمان ابلاغیه بانک مرکزی تنها یک تغییر کرده و آن اینکه، این نرخ سود در قالب یک الحاقیه که پیش روی مشتریان و متقاضیان دریافت وام قرار می گیرد، به همان نرخ قبلی یعنی 28 درصد تا 30 درصد می رسد.

حامد واحدی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران با بیان اینکه خود بانک مرکزی، مبالغ را به سایر بانک‌ها، با نرخ 34 درصد قرض می‌دهد، می گوید: نتیجه این است که تمام بانک‌ها به بانک مرکزی بدهکار هستند و همیشه حساب‌شان قرمز است. بعد چگونه می‌توان توقع داشت که این بانک‌ها نرخ بهره 22 درصدی را رعایت کنند.

وی می افزاید: بانک‌ها برای اینکه این مشکلات را رفع و رجوع کنند، به فعالان اقتصادی فشار می‌آورند.


به گفته واحدی، در یک مورد برای دریافت تسهیلات، سند مبنی بر پرداخت 22 درصد سود امضا شده و در کنار آن سندی دیگر مبنی بر پرداخت شش درصد سود دیگر هم پیش روی متقاضی قرار گرفته است که این یعنی هم همان آش و همان کاسه.


البته برخی از بانک‌ها نیز خود بازپرداخت وام با نرخ سود را محاسبه کرده و از متقاضی دریافت می‌کنند که در زمانی که ضامن خود را برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می کند، از ضامن می‌خواهند که نامه کسر از حقوق برای 29 میلیون تومان را به جای دریافت تسهیلات 20 میلیون تومانی به بانک ارایه دهد که این بیش از 40 درصد سود را مطالبه می کند.


این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی بر این ایده پافشاری می کند که نرخ سود بانکی 22 درصد است و بانک‌ها حق تخلف ندارند؛ بنابراین به نظر می رسد بانک مرکزی باید یا در نظارت خود تجدیدنظر کند، یا اینکه بالاخره تکلیف مردم را با نرخ سود تسهیلات مشخص کند.