کدخبر: ۱۱۰۲۱۲ لینک کوتاه

مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد:

۱۲ فرصت سرمایه‌گذاری معدنی در استان خراسان جنوبی

مرکز پژوهش‌های مجلس در مطالعات پیش‌امکان‌سنجی برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی در بخش معدن و صنایع معدنی ۱۲ فرصت سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران معرفی کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، در جدیدترین گزارش این نهاد پژوهشی وابسته به مجلس فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدنی استان خراسان جنوبی شناسایی شد و مورد بررسی قرار گرفت. در سال 1389 تعداد معادن فعال استان خراسان جنوبی 106 معدن بوده است، این تعداد در سال 1391با استناد به آمار منتشر شده از «درگاه ملی آمار ایران» به 146 معدن افزایش یافته که حدود 2.7 درصد از معادن فعال کشور را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، تعداد کل معادن این استان اعم از فعال، در حال تجهیز و غیرفعال 257 معدن است که نسبت آنها به کل کشور 3.27 درصد است.

بنا بر یافته‌های این نهاد پژوهشی وابسته به مجلس، نکته قابل توجه ذخایر کم و به نسبت به آن برداشت کمتر از حد استاندارد در این معادن است به طوری که تولید سرانه هر یک از معادن به ازای هر کارگر در بسیاری از معادن کمتر از 1 تن است که این موضوع با افزایش هزینه‌های ثابت و دیگر هزینه‌‌ها، حاشیه سود بسیاری از معادن را تحت تاثیر قرار داده و با کوچکترین بحران ممکن است این دسته از معادن تعطیل شوند.

بر اساس این گزارش، از عمده معادن این استان می‌توان به معادن غیرفلزی که شامل سنگ‌های ساختمانی و تزئینی است، اشاره کرد و وجود یک معدن مس وجود پتانسیل‌های کانی‌های فلزی در این استان را نشان می‌دهد که از این رو توجه به روش‌های اکتشاف کانی‌های فلزی حائز اهمیت به شمار می‌رود.

در این گزارش آمده است، در سال 1390 برای ایجاد اشتغال 171 نفر در این استان 66 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ثابت انجام شده است که سهم تعداد پروانه بهره‌برداری صنایع معدنی از کل پروانه‌های صادره استان برای صنعتدر حدود 2.9 درصد و سهم ظرفیت استخراج ثبت شده در پروانه‌های بهره‌برداری استان خراسان جنوبی در مقایسه با ظرفیت استخراج ثبت شده در پروانه‌های بهره‌برداری کل کشور 0.6 درصد است.

اولین فرصتی که در این گزارش به سرمایه‌گذاران پیشنهاد شده است، «ایجاد واحدهای جدید تولید کنسانتره مس» است. این تزریق سرمایه از آنجایی اهمیت دارد که وجود شرکت‌های تولید کنسانتره در کنار ذخایر معدنی موجود در استان امکان سرمایه‌گذاری بیشتر در این صنعت را مهیا کرده است.

«تولید سنگ‌های ساختمانی با کیفیت مطلوب و پیشرفته» گزینه بعدی پیش روی سرمایه‌گذاران است که واردات تکنولوژی پیشرفته و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص برای تولید سنگ‌های ساختمانی با کیفیت و استاندارد بالا در جهت جایگزینی آن با واردات سنگ‌های ساختمانی از خارج کشور و صادرات آن به منطقه از این منظر اهمیت می‌یابد.

از سویی وجود ذخایر قابل توجه آهک در استان از یک طرف و قرار گرفتن استان در همسایگی کشورهای پاکستان و افغانستان و راه‌های ارتباطی آن به سایر مناطق کشور، امکان کلی تولید محصولات معدنی انواع سیمان(به خصوص سیمان ویژه و سیمان آلومینا) را فراهم کرده است و به همین دلیل «ایجاد کارخانجات سیمان» در این گزارش پیشنهاد شده است.

«ایجاد کارخانجات جدید کاشی و سرامیک» گزینه پیشنهادی بعدی مرکز پژوهش‌های مجلس به سرمایه‌گذاران معدنی است که وجود ذخایر قابل آهک و سایر مواد اولیه در استان از یک سمت و قرار گرفتن استان در همسایگی کشورهای پاکستان و افغانستان و راه‌های ارتباطی آن به سایر مناطق کشور، امکان کلی تولید محصولات معدنی کاشی و سرامیک را فراهم می کند.

فرصت سرمایه‌گذاری معدنی بعدی «ایجاد کارخانه‌های جدید ظروف چینی و چینی بهداشتی است» که با توجه به ذخایر معدنی موجود استان به عنوان مواد اولیه و واردات قابل توجه چینی بهداشتی و نیازهای آتی داخل کشور وجود این واحدهای صنعتی لازم به نظر می‌رسد.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که کارخانه‌های سنگ‌‌های ساختمانی فراوانی که در استان وجود دارد و ضایعات زیادی که به صورت سنگ‌های ریز به وجود می‌آید می توان با بازیافت و تبدیل آنها به سنگ‌های تزئینی و آنتیک، محصولات جدید و جاذبی را تولید و ارائه کرد که ضمن اشتغالزایی می‌تواند صادرات صنایع دستی در این حوزه را باعث شود. از این رو در این گزارش «سرمایه‌گذاری در سنگ‌های تزئینی و آنتیک» فرصت مناسبی در این استان محسوب می‌شود.

«سرمایه‌گذاری در عناصر نادر خاکی» فرصت بعدی سرمایه‌گذاران است که به دلیل اینکه یکی از عناصر نادر خاکی استان خراسان جنوبی وجود ذخایر معدنی تنگستن است، با استخراج و فرآوری معادن این استان می‌توان در زمینه تولیدات فولاد ضدزنگ، معماری ساختمان و تولیدات انواع لوازم خانگی اقدام شود.

همچنین «سرمایه‌گذاری در استخراج و فرآوری خاک بنتوتیت» در این گزارش یک فرصت سرمایه‌گذاری معرفی شده است. زیرا وجود ذخایر معدنی قابل توجه خاک بنتونیت در استان و ارزش افزوده بسیار بالای استخراج و فرآوری این خاک ایجاب می‌کند با سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح در خصوص فرآوری این خاک اقدام شود تا از خروج خاک به صورت خام جلوگیری شود و خاک بنتونیت پس از فرآوری به خارج از کشور صادر شود.

از طرفی وجود معادن سیلیس در استان و یا نزدیکی استان به معادن سیلیس استان‌های همجوار در کنار سایر پتانسیل‌های اقتصادی و اجتماعی استان و وجود واردات شیشه و نیاز کشور و امکان صادرات آن، سرمایه‌گذاری در این زمینه را توجیه می‌کند و «سرمایه‌گذاری در صنایع شیشه جام و محصولات شیشه‌ای» فرصت پیشنهادی بعدی برای سرمایه‌گذاری است.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدنی دیگر معطوف به «استخراج و فرآوری ماده معدنی دولومیت»، «استخراج و فرآوری ماده معدنی منیزیت» و «استخراج و فرآوری ماده معدنی ولاستونیت» می‌شود که وجود ذخایر معدنی مناسب در استان و کاربردهای فراوان این سه مواد معدنی در صنایع معدنی مانند کاشی و سرامیک، رنگ‌سازی، لعاب‌سازی، چینی، صنایع تولید نسوزها و عایق حرارت لزوم سرمایه‌گذاری در این صنعت را ایجاب می‌کند.