کدخبر: ۱۱۰۷۰۷ لینک کوتاه

در نشست مشترک نفتی‌ها با شرکت‌های پالایشی مطرح شد

رفع ابهام از فعالیت‌های شرکت‌های پالایشی

در نشست مشترک مسوولان وزارت نفت با مدیران عامل شرکت‌های پالایشی مطرح شد که موضوع مطالبات پالایشگاه‌ها از وزارت نفت و نیز بدهی پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، در نشست مشترک مسوولان وزارت نفت با مدیران عامل شرکت‌های پالایشی در سازمان بورس، درخصوص اقدامات اجرایی به منظور شفاف سازی کامل روابط مالی فیمابین پالایشگاه‌ها و شرکت پالایش و پخش در راستای اجرای مصوبه اخیر دولت مبنی بر درنظرگرفتن مهلت ۵ ساله برای اجرای کیفی سازی بحث و تبادل نظر شد.

براین اساس قرار است که طی چند روز آینده، قیمت فرآورده‌های پالایشگاه‌ها از سوی وزارت نفت، به این شرکت‌ها رسما ابلاغ گردد تا پالایشگاه‌ها، نسبت به ارائه صورت‌های مالی خود به سازمان بورس براساس قیمت‌های جدید ابلاغی، اقدام کرده و شرایط برای بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها در بورس فراهم شود، ضمن اینکه قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها نیز براساس قیمت نفت صادراتی، با احتساب ۵ درصد تخفیف محاسبـه و دریافت خواهد شد.

همچنین مقرر شد پالایشگاه‌ها به منظور بهره‌مندی از مزایای مصوبه دولت درخصوص تمدید مهلت کیفی سازی، طرح‌های توسعه‌ای خود در راستای اجرای کیفی سازی براساس چارچوب زمانی ۵ ساله مصرح در مصوبه هیأت وزیران را به منظور تأئید نهایی، به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کننـد.

از دیگر موضوعاتی که در نشست روز گذشته، بر تسریع در اجرای آن تأکید شد، تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر موضوع مطالبات پالایشگاه‌ها از وزارت نفت و نیز بدهی پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش بود که مقرر شد در این خصوص، تصمیم گیری لازم صورت گیرد.

در این جلسه شرکت‌های پالایشی آمادگی خود را برای ارسال صورت‌های مالی، به فاصله زمانی اندکی بعد از ابلاغ قیمت رسمی فراورده‌ها از سوی شرکت ملی پالایش و پخش و فرآورده‌های نفتی اعلام کردند تا زمینه بازگشایی سریع نماد این شرکت‌ها در بورس فراهم شود.