کدخبر: ۱۱۰۷۵۰ لینک کوتاه

کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کرد

حذف یارانه صاحبان درآمدهای بالای ۲.۵ میلیون‌ تومان

سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست خبری خود با خبرنگاران بخش زیادی از صبحت های خود به قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۹۴ اختصاص داد و از آخرین تغییرات به وجود آمده در این قانون صحبت کرد.

به گزارش «اقتصادنیوز» محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق در حاشیه جلسه علنی مجلس امروز ( سه‌شنبه 14 بهمن ماه ) در جمع خبرنگاران حاضر شد تا آنها را در جریان آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بگذارد.

بخش زیادی از صحبت های مفتح در رابطه با قانون هدفمندی یارانه ها بود که در ادامه مهترین صحبت های سخنگوی کمیسیون تلفیق می آید:


مقرر گردید 5 هزار میلیارد تومان موضوع ماده 8 قانون هدفمندی برای کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی هزینه شود.

کلیه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشمول دریافت یارانه هستند. همچنین عشایر و خانوارهای ساکن در روستا یارانه می‌گیرند.

کلیه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مشروط به این‌که مستمری‌شان حداکثر 2.5 میلیون تومان باشد مشمول دریافت یارانه می‌شوند، این بدان معناست کسانی که کمتر از 2.5 میلیون تومان مستمری می‌گیرند می‌توانند یارانه دریافت کنند.

قرار شده است تا مبلغ 37 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی موضوع ماده 7 قانون هدفمندی هزینه شود بدان معنا که مشخص بشود چه افرادی می‌توانند یارانه بگیرند.

مقرر گردید 10 درصد از درآمد هدفمندی یعنی مبلغ 4.8 هزار میلیارد تومان در حوزه بهداشت و درمان هزینه شود.

کلیه خانوارهایی که برای سازمان هدفمندی محرز شود که درآمد ماهیانه‌شان کمتر از 2.5 میلیون تومان است نیز مشمول دریافت یارانه خواهند شد.

1.2 میلیارد تومان نیز برای یارانه تسهیلات و مسکن جهت مسکن اقشار آسیب پذیر روستایی، مسکن مهر و ساماندهی مسکن و بافت فرسوده تخصیص پیدا میکند.

مقرر گریده خانوارهای یارانه بگیر میتوانند به جای دریافت یارانه نقدی،‌ یارانه سود تسهیلات مسکن تا 1.5 برابر یارانه نقدی دریافت کنند. این بدان معناست که مثلا کسی که وام مسکن گرفته می‌تواند به جای 18 درصد بازپرداخت وام 14 درصد پرداخت کند و از سود تسهیلات مسکن برخوردار شود.

100درصد از منابع حاصل از افزایش قیمت برق در سال93 و 94 تا مبلغ 7 هزار میلیارد تومان به صنعت برق اخاتصاص می‌یابد، منظور از منابع حاصل از افزایش قیمت برق در سال 93 آن دسته از فیش‌های وصولی مربوط به سال 93 است که در سال 94 پرداخت می‌شود.

میزان یارانه همچون سال‌های گذشته است.

وزارت ارتباطات مکلف شد با مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فیبر نوری و بین‌المللی سهم مناسبی از بازار پهنای باند منطقه را کسب کند و سرمایه‌گذاری‌های لازم را داشته باشد.

مقرر گردید حداقل 8 درصد از اعتبارات عمرانی هر استان برای اجرای طرح‌های روستایی یعنی پروژه‌های بهسازی روستا تخصیص پیدا کند.